Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa remont kamienicy przy ulicy 25 Czerwca w Radomiu. Ruszyła też sprzedaż mieszkań. Budynek będzie zdobił mural. Zobaczcie zdjęcia

Janusz Petz
Janusz Petz
Tak ma wyglądać kamienica przy 25 Czerwca 27 po gruntownej rewitalizacji.
Tak ma wyglądać kamienica przy 25 Czerwca 27 po gruntownej rewitalizacji. Libre group
Ruszył remont kamienicy przy ulicy 25 Czerwca 27 w Radomiu i rozpoczęła się sprzedaż mieszkań. W ofercie są 33 mieszkania, w gruntownie odrestaurowanej kamienicy i budynku w oficynie. Kamienicę będzie zdobił mural - jeden z najbardziej znanych obrazów Jacka Malczewskiego „Autoportret z muzą”.

Trwa remont kamienicy przy ulicy 25 Czerwca w Radomiu. Ruszyła też sprzedaż mieszkań. Budynek będzie zdobił mural

To druga inwestycja w mieście firmy Libre Group, która przywraca do życia w Radomiu stare kamienice. Wszystkie kamienice odnawiane przez Libre Group przechodzą gruntowną rewitalizację, od piwnic aż po dach włącznie. Remontowane są stropy i klatki schodowe oraz wymienione instalacje. Obiekty są ocieplane. Kolejną kamienicą, którą będzie odnawiała i przywracała do życia w wysokim standardzie Libre Group jest kamienica przy 25 Czerwca 12.

W kamienicy przy ulicy 25 Czerwca 27 trwają już roboty budowlane, za dwa tygodnie rozpocznie się remont fasady. Mieszkania mają być gotowe w połowie przyszłego roku.

- Historia naszej kamienicy sięga aż 1880 roku. Budynek zawdzięcza swój niezwykły charakter między innymi wspaniałej, reprezentacyjnej elewacji i szlachetnej klatce schodowej z unikalną posadzką. Zadbaliśmy o to, aby uchronić od zapomnienia wszystko, co tylko możliwe. Monumentalna elewacja przykuwa wzrok dzięki starannie odrestaurowanym klasycyzującym dekoracjom, które podkreślają jej wartość i klasę. Umieszczona centralnie płaskorzeźba jest jak znak szczególny, wyróżniający budynek na tle zabudowy Radomia. Wśród fantazyjnie wijących się motywów florystycznych wypatrzeć można kobiecą główkę z tajemniczym uśmiechem spoglądającą z góry na przechodniów - mówi Adrian Kosmaczewski z Libre Group.
U dołu pierwszej kondygnacji są płaskorzeźby nawiązujące formą do tak zwanych gorgonejonów. Są to przedstawienia głowy mitycznej Meduzy. Prawdopodobnie w starożytności używano tego symbolu, jako ochrony przez złymi mocami. Gorgonejon występuje w różnych wersjach – czasem jest to twarz wykrzywiona, z językiem wysuniętym z ust, przypominająca bardziej zwierzę, niż człowieka. Czasem twarz Meduzy jest piękna i melancholijna, ale zawsze otoczona wijącymi się wężami.
Przy bramie na elewacji znajduje się także pamiątkowa tablica wspominająca mieszkającego tu przed wojną inżyniera Henryka Mierzejewskiego, założyciela Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich.

Warto parę słów powiedzieć o elementach architektonicznych, które po gruntownej rewitalizacji budynku zostaną zachowane. Posadzka jest jednym z ważniejszych elementów wystroju wnętrza. Tworzy jego charakter i podkreśla walory reprezentacyjne. To właśnie między innymi dzięki oryginalnej posadzce Kamienica przy ul. 25 Czerwca 27 ma ciekawą historię wartą opowiadania.
Płytki na klatce schodowej pochodzą tu z połowy lat 20-tych XX w., a wyprodukowano je w Opocznie w fabryce Dziewulski i Lange. Opoczno jest kojarzone z przemysłem ceramicznym właśnie za sprawą Jana Dziewulskiego oraz braci Władysława i Józefa Lange. To oni w 1867 roku najpierw zaczęli wypalać cegłę, a kilkanaście lat później rozpoczęli produkcję płytek ceramicznych, które wkrótce zasłynęły wysoką jakością i atrakcyjnym wzornictwem. Już w 1897 roku firma Dziewulski i bracia Lange zdobyła Złoty Medal na Targach w Kijowie, w 1900 roku – Wielki Srebrny Medal na Wszechświatowej Wystawie w Paryżu, w 1901 roku – Grand Prix w Sankt Petersburgu, w 1903 roku – Złoty Medal w Brukseli.
Najwyższą jakość produktów tych ceramicznych potwierdza także stan w jakim zachowały się w kamienicy przy ulicy 25 Czerwca 27. Unikatowa modernistyczna posadzka w rzadkim układzie to duża wartość dodana tej kamienicy. W Radomiu jest jeszcze tylko jedna posadzka w takim układzie - w budynku Wodociągów Miejskich.

Kamienica będzie też bardzo rozpoznawalna w mieście jeszcze z jednego powodu. W mieście w różnych miejscach powstają murale z cyklu „Obrazy Jacka Malczewskiego w rozmiarze XXL”. Kolejny taki mural – „Autoportret z muzą” powstanie właśnie na ścianie kamienicy przy 25 Czerwca 27. To nie pierwsza cegiełka jaką firma dokłada do całego projektu, bo na ulicy Niedziałkowskiego 16 już możemy podziwiać mural pod tytułem „Zatruta studnia” autorstwa radomskiego artysty i jednego z największych polskich symbolistów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto