Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczczono pamięć warszawskich powstańców. W Radomiu zawyły syreny alarmowe, ułożono znak Polski Walczącej. Zobacz zdjęcia

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
Rocznica powstania warszawskiego na Placu Corazziego w Radomiu. Ułożono znak Polski Walczącej. Zobacz więcej w dalszej części galerii >>>
Rocznica powstania warszawskiego na Placu Corazziego w Radomiu. Ułożono znak Polski Walczącej. Zobacz więcej w dalszej części galerii >>>Joanna Gołąbek
W poniedziałek, 1 sierpnia o godzinie 17 na terenie całego Radomia zawyły syreny alarmowe. Poprzez ciągły minutowy sygnał uczczono 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uczczono 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Radomiu

Wielu mieszkańców Radomia przybyło do centrum miasta, aby oddać cześć poległym powstańcom. Wszyscy zachowali godną postawę i pełne skupienie.

Oddanie hołdu rozpoczęło się na Placu Corazziego w Radomiu już o godzinie 16:40. Ruch Narodowy Radom i Młodzież Wszechpolską Radom ułożył znak Polski Walczącej w hołdzie dla Powstańców Warszawskich z białych oraz czerwonych zniczy.
Kolejnym punktem tego ważnego wydarzenia było oczekiwanie na godzinę "W". Po minucie ciszy oraz wysłuchaniu sygnału syren alarmowych przez okres jednej minuty wszyscy odśpiewali cały hymn Rzeczypospolitej Polskiej.

Na koniec zebrani goście wysłuchali przemówień przedstawicieli Ruchu Narodowego Radom, Młodzieży Wszechpolskiej Radom oraz zaproszonych członków Radomskiej Konfederacji.

Pierwsza przemawiała Zuzanna Okulska-Bożek, prezes radomskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej, która zaczęła od przytoczenia słów utworu "Do powstańca" Sławomira Uniatowskiego i Tadka.

Uparte serce powstańczej Warszawy biło nie tylko w powstańcach walczących w 44. roku. To serce bije w pewnym sensie w każdym nas. Moglibyśmy przecież robić teraz coś zupełnie innego. Moglibyśmy traktować dzisiejszy dzień, jak każdy inny zwykły poniedziałek - przez pryzmat naszych codziennych obowiązków. A jednak, nie potrafimy 1. sierpnia uznać za zwykł dzień. Po 1 sierpnia 1944 roku nie był zwykłym dniem

- mówiła Zuzanna Okulska-Bożek.

Na koniec przytoczyła krótką historię młodych ludzi, którzy 78 lat ruszyli w piekło powstania, aby walczyć z niemieckim okupantem.

Syreny alarmowe zawyły nie tylko w Radomiu, ale też na terenie całego regionu. Organizacja takich wydarzeń pozwala przede wszystkim na godne oddanie czci poległym, ale także na promowanie postawy patriotycznej i dbanie o świadomość narodową wśród społeczeństwa.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto