Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie X Liceum Ogólnokształcące w Radomiu będą mieli specjalistyczną salą gimnastyczną

Janusz Petz
Janusz Petz
Umowę podpisali wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski i wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska, z tyłu wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński (z lewej) i prezydent Radosław Witkowski.
Umowę podpisali wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski i wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska, z tyłu wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński (z lewej) i prezydent Radosław Witkowski. Tadeusz Klocek
Uczniowie radomskiego X Liceum Ogólnokształcącego będą mogli liczyć na rehabilitację ruchową, zajęcia terapeutyczne i miejsce wyciszenia dla osób w spektrum autyzmu. W szkole powstanie specjalna sala, której stworzenie kosztować będzie około 1 miliona złotych, z czego ponad 530 tysięcy złotych wynosi dofinansowanie przekazane przez samorząd województwa.

W X Liceum Ogólnokształcącym w Radomiu powstanie specjalistyczna sala gimnastyczna

Podpisana w środę, 10 maja umowa to początek prac, które potrwają do 2024 roku. Koszt budowy nowej sali gimnastycznej dostosowanej do potrzeb uczniów liceum wyniesie w sumie ponad 1 milion złotych, a dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które przekazał samorząd województwa, to w tym roku 100 tysięcy złotych, a w kolejnym ponad 430 tysięcy złotych.

Co roku radni województwa przydzielają środki z PFRON na działania służące rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami, za które odpowiada Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

– W tym roku spośród 24 mln zł, które samorząd Mazowsza miał do podziału, ponad 6,2 mln zł przeznaczonych zostało na inwestycje, prace budowlane, które sprawią, że kolejne miejsca w naszym województwie służące społecznej i zawodowej rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami będą przyjazne właśnie tym osobom. Spośród dwunastu projektów z całego województwa jest też ten ważny społecznie dotyczący X Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu. To szkoła, której wielu uczniów potrzebuje dodatkowych, profesjonalnych zajęć. I takie właśnie będą mogli otrzymać dzięki powstaniu nowej, przystosowanej do tego sali gimnastycznej– mówił wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Dofinansowanie robót budowlanych w obiektach, które służą rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami, pozwala stworzyć przestrzeń dostępną właśnie dla tych osób. Prace mogą mieć różny zakres, ale nie mogą wiązać się tylko z rozbiórką obiektu.

Fachowa rehabilitacja

Radomska „Dziesiątka” to liceum z oddziałami integracyjnymi. Uczy się w nim ponad 300 osób, z czego 78 uczniów to osoby z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, a wśród nich między innymi: osoby w spektrum autyzmu, z niepełnosprawnością ruchową, niepełnosprawnością wzroku lub słuchu. Wszystkie klasy są klasami integracyjnymi, w których zajęcia odbywają się z uwzględnieniem potrzeb wszystkich uczniów.

– Dofinansowywane przez nas przebudowy budynków dotyczą tych obiektów, które na co dzień są użytkowane przez osoby z niepełnosprawnościami. Dlatego dokonywane w nich zmiany są robione z myślą o tych osobach, o zwiększaniu ich samodzielności, pełniejszej rehabilitacji społecznej lub zawodowej. Tak specjalistyczna rozbudowa tej konkretnej szkoły to inwestycja w rozwój młodzieży, która wymaga dodatkowego wsparcia – dodał Aleksander Kornatowski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Budynek szkoły jest wolny od barier architektonicznych – ma windę oraz podjazdy (poza uczniami w szkole są również pracownicy z niepełnosprawnością ruchową. Jednak szkoła do tej pory nie miała przestrzeni, w której mogłaby zorganizować wymaganą rehabilitację ruchową, zajęcia rewalidacyjne i terapeutyczne i stworzyć miejsca wyciszenia dla osób w spektrum autyzmu.

Podział pieniędzy z funduszu

Dofinansowanie działań na rzecz osób niepełnosprawnych wynika z zapisów tzw. ustawy o rehabilitacji (ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Środki na ten cel pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) i przydzielane są poszczególnym województwom zgodnie z algorytmem.

W ubiegłym roku do Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej wpłynęły 22 wnioski o dofinansowanie robót budowlanych, ale pozytywną weryfikację formalną przeszło 12 z nich. Prace budowlane mogą dotyczyć tylko takich obiektów, które służą rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Nie mogą to być rozbiórki obiektów, ale mogą – przebudowy lub remonty.

Na podstawie wnioskowanych kwot i zobowiązań wynikających z już prowadzonych projektów wieloletnich, radni zdecydowali, że na ten cel zabezpieczonych będzie ponad 6,2 mln zł. Prawie 13,5 mln zł przeznaczonych jest na dofinansowanie kosztów tworzenia i działania zakładów aktywności zawodowej. Ponad 4,5 mln zł to pula na dofinansowanie inicjatyw dotyczących rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami prowadzonych przez fundacje i organizacje pozarządowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto