Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny podpisał umowę z Collegium Anatomicum. Mają budować prosektorium

Janusz Petz
Janusz Petz
Profesor Sławomir Bukowski liczy na to, że już od nowego roku akademickiego będzie można znów rozpocząć nabór studentów na pierwszy rok studiów na kierunku lekarskim.
Profesor Sławomir Bukowski liczy na to, że już od nowego roku akademickiego będzie można znów rozpocząć nabór studentów na pierwszy rok studiów na kierunku lekarskim. archiwum
Firma Climamedic wybuduje Collegium Anatomicum, czyli prosektorim wraz z dodatkowym zapleczem, do nauki anatomii prawidłowej na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. W czwartek podpisano umowę z wykonawcą. Realizacja inwestycji to warunek konieczny, aby w Radomiu mogło odbywać się kształcenie studentów medycyny.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

- Jesteśmy cały czas na drodze realizacji strategicznych celów związanych z rozwojem uczelni. Jednym z takich celów jest doprowadzenie do przygotowania w tym roku akademickim naszej uczelni, abyśmy nie musieli już uzupełniać pewnych elementów infrastruktury, a główną inwestycją jest budowa Collegium Anatomicum – powiedział Sławomir Bukowski, rektor Uniwersytetu Technologiczno–Humanistycznego w Radomiu przed podpisaniem umowy.

Napięte terminy

Profesor Bukowski wyraził nadzieję, że w maju będzie możliwy odbiór budynku, a od października przyszłego roku studenci pierwszego roku będą mieli w obiekcie zajęcia. Przypomniał, że jest to wymóg prawa, aby wydział lekarski mógł w Radomiu funkcjonować.

Profesor Bukowski zaznaczył, że zgodnie z przepisami prawa uczelnia mogła wybrać ofertę wyższą niż wynosił limit w przetargu, ponieważ pozostałe oferty nie spełniały warunków formalnych.

- Dobrze się stało, bo firma Climamedic wykonywała najbardziej skomplikowane realizacje dotyczące inwestycji w ochronie zdrowia, takie na przykład jak bloki operacyjne – powiedział Sławomir Bukowski.

Rektor wyjaśniał, że uczelnia ma rezerwy finansowe, ale uniwersytet czeka na odpowiedź na wnioski o sfinansowanie dwóch inwestycji z budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dodał, że uczelnia posiada już pozostałe laboratoria niezbędne do prowadzenia kształcenia przyszłych lekarzy. Mówił też o nowych planach inwestycyjnych i wyraził przy tym nadzieję, że uda się pozyskać zewnętrzne fundusze również na inwestycje, które mają służyć innym niż lekarski kierunkom kształcenia, ale także prowadzeniu badań naukowych, także z ramach współpracy międzynarodowej. Warto dodać, że uniwersytet dostał ostatnio 3–letnią akredytację na prowadzenie nauki na kierunku pielęgniarskim.

Uczelnia z pełnym zapleczem dydaktycznym

Wszystkie prace przy budowie Collegium Anatomicum będą kosztowały 11 milionów złotych. Postępowanie przetargowe w sprawie budowy obiektu nie odbywało się bez problemów. W pierwszym postępowaniu wpłynęła jedna oferta. Firma, która ją złożyła, zażądała wówczas 13,5 milionów złotych. Przetarg unieważniono. Do kolejnego przetargu stanęły cztery firmy. Zdaniem komisji przetargowej, najlepszą ofertę przedstawiła Climamedic.

Prosektorium powstanie przy istniejącym budynku wydziału chemicznego i towaroznawstwa. Znajdzie się tam: sala wykładowa na 40 osób, sala sekcyjna, sala preparatyki fotografii trójwymiarowej, zaplecze magazynowe dla preparatów i odpadów.

Przypomnijmy: brak odpowiednio przygotowanych warunków do odbywania przez studentów medycyny zajęć z tak zwanej anatomii prawidłowej, to najpoważniejszy zarzut, jaki sformułowała pod adresem radomskiego uniwersytetu Polska Komisja Akredytacyjna. Między innymi z tego powodu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie przyznało uczelni limitu miejsc na pierwszym roku medycyny w roku akademickim 2019/20.

Uniwersytet spodziewa się kolejnej wizytacji Polskiej Komisji Akredytacyjnej w czerwcu 2021, a więc wtedy, gdy Collegium Anatomicum będzie już gotowe, ale jak zapewniał profesor Bukowski nawet gdyby wizytacja odbyła się w maju to radomska uczelnia będzie mogła już wtedy pochwalić się warunkami gwarantującymi, że uniwersytet do rozpoczęcia następnego roku akademickiego zdąży spełnić wszystkie wymogi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny podpisał umowę z Collegium Anatomicum. Mają budować prosektorium - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto