Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet w Radomiu chce stworzyć wydział lekarski. Ważna deklaracja Ministra Edukacji i Nauki

Janusz Petz
Janusz Petz
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek (drugi z prawej) w towarzystwie rektora Sławomira Bukowskiego (trzeci z prawej), prorektor Elżbiety Sałaty, przedstawicieli resortu i szefa lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości Marka Suskiego.
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek (drugi z prawej) w towarzystwie rektora Sławomira Bukowskiego (trzeci z prawej), prorektor Elżbiety Sałaty, przedstawicieli resortu i szefa lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości Marka Suskiego. UTH Radom
Władze Uniwersytetu Techniczno–Humanistycznego w Radomiu gościły w poniedziałek przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki na czele z ministrem Przemysławem Czarnkiem. Mówiono między innymi o przyszłości kierunku lekarskiego na uczelni.

W rozmowach uczestniczył rektor Sławomir Bukowski, prorektor do spraw dydaktycznych i studenckich Elżbieta Sałata, dziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Leszek Markuszewski, poseł Marek Suski i dyrektor generalny ministerstwa Sławomir Adamiec. Wcześniej na konferencji prasowej w Radomiu poinformowano o subwencji ministerialnej dla uniwersytetu w wysokości 11,5 miliona złotych na inwestycje dotyczące Wydziału Nauk o Zdrowiu.

- Rozmawialiśmy o przyszłości uczelni i jej rozwoju, przedstawiliśmy naszym gościom strategię rozwoju uczelni, ale przede wszystkim rozwoju kierunku lekarskiego. Pan minister zadeklarował, że będzie wspierał wszystkie uczelnie kształcące lekarzy na uczelniach medycznymi. Mówił o tym, że COVID-19 pokazał, że bardzo potrzebni są lekarze i pielęgniarki. Jego zdaniem w bardzo dobrym kierunku idzie kształcenie lekarzy na uczelniach, poza uniwersytetami medycznymi i bardzo potrzebne jest obniżenie deficytu pracowników medycznych – powiedział rektor Sławomir Bukowski. Dodał, że rozmowy dotyczyły też różnych aspektów zmian w szkolnictwie wyższym i miejsca radomskiej uczelni w kontekście tych zmian.

Prosektorium w budowie

Przypomnijmy, na początku grudnia władze uniwersytetu podpisały umowę z firmą Climamedic na budowę Collegium Anatomicum, czyli prosektorium wraz z dodatkowym zapleczem, do nauki anatomii prawidłowej. Obiekt ma być gotowy do końca maja a od października przyszłego roku studenci pierwszego roku będą mieli w nim zajęcia. Posiadanie własnego prosektorium to warunek konieczny, aby wydział lekarski mógł w Radomiu funkcjonować. Brak takiej instytucji wytknęła w poprzednim roku uczelni Polska Komisja Akredytacyjna, a to między innymi przyczyniło się do nieuwzględnienia uniwersytetu w limicie przyjęć studentów na pierwszy rok studiów.

- Zapewnialiśmy ministra, że za pół roku będziemy mieli Collegium Anatomicum, że mamy w pełni wyposażone laboratoria, do czego zobowiązała nas Polska Komisja Akredytacyjna. Spodziewamy się wizytacji komisji pod koniec drugiego kwartału, wtedy już będzie gotowe prosektorium – powiedział Sławomir Bukowski.

Nowe kadry

Inną kwestią podnoszoną w raporcie Polskiej Komisji Akredytacyjnej były wymagane braki kadrowe niezbędne do kształcenia studentów. Według profesora Bukowskiego uczelnia poradzi sobie z tym problemem.

- Już teraz zwiększamy stopniowo zatrudnienie, aby spełnić wymogi dotyczące wykładowców i jesteśmy dobrej myśli, że już w przyszłym roku będziemy mogli przeprowadzić rekrutację na pierwszy rok studiów na wydziale lekarskim – powiedział rektor Bukowski. Dodał, że obecnie udaje się ściągać do Radomia pracowników naukowych z dużym dorobkiem naukowym, z tytułami naukowymi, pełniących funkcje konsultantów medycznych i znanych w Polsce. Ważne jest to, że w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym 10 już oddziałów ma status oddziałów klinicznych, a kolejne są właśnie tworzone.

Rektor Bukowski stwierdził, że zapowiedź przekazania przez resort subwencji w wysokości 11,5 miliona złotych dla radomskiej uczelni zaspokaja obecne oczekiwania uniwersytetu. Stwierdził jednak, że w przyszłym roku władze uczelni planują rozpoczęcie kolejnej inwestycji – budowy Centrum Symulacji Medycznych, co będzie się wiązało z wnioskiem o kolejne wsparcie ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki.

- Mamy już zgody lokalizacyjne i sądzę, że mamy także przychylność dla tej inwestycji – jak sądzę - ze strony ministra – powiedział Sławomir Bukowski. Dodał też, że ważny jest klimat wspierania uczelni ze strony polityków, a tym lokalnych posłów.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto