Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości ku czci pomordowanych mieszkańców Radomia narodowości żydowskiej w 81 rocznicę likwidacji getta

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
W piątek odbyły się uroczystości upamiętniające 81 rocznicę likwidacji getta w Radomiu.
W piątek odbyły się uroczystości upamiętniające 81 rocznicę likwidacji getta w Radomiu. Anna Wróblewska/UM Radom
Z udziałem między innymi Jakowa Liwne, ambasadora Izraela w Polsce, naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, zastępcy ambasadora Niemiec, prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego, odbyły się w piątek 4 sierpnia uroczystości rocznicowe upamiętniające zagładę radomskich Żydów przez hitlerowców.

Kwiaty i wieńce przy pomniku, w miejscu zburzonej synagogi w Radomiu

W piątek 4 sierpnia przypadała 81. rocznica likwidacji getta w Radomiu. Przy pomniku Ofiar Getta na skrzyżowaniu ulic Anielewicza, Bóżnicznej i Podwalnej zjawiły się władze samorządowe Radomia, zaproszeni goście, mieszkańcy miasta. W miejscu, gdzie kiedyś stała synagoga, a została zniszczona przez Niemców, oddano żołd poległym mieszkańcom naszego miasta.

- Dziś przypada 81. rocznica likwidacji radomskiego getta. W niewyobrażalnie krótkim czasie zniknęła żyjąca w naszym mieście od stuleci społeczność żydowska, która w przededniu II wojny światowej stanowiła blisko 30 procent mieszkańców Radomia. Hitlerowcy zgładzili zdecydowaną większość radomskich Żydów – napisał Radosław Witkowski, prezydent Radomia, na swoim profilu społecznościowym.

Jak dodał prezydent, historia zagłady zawsze skłania nas do refleksji, w jaki sposób mogło do tego dojść. Jak ludzie ludziom mogli zgotować taki los. Nikt, w żadnej sytuacji, nie ma prawa odbierać ludzkiego życia.

- Radom przed II wojną światową był miastem wielokulturowym. Ludzie żyli ze sobą w zgodzie. II wojna światowa przerwała tę koegzystencję narodów, a my dzisiaj spotkaliśmy się, żeby dać świadectwo, że Radom zawsze był miastem tolerancyjnym i gotowym do pomocy. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o społeczności żydowskiej, żyjącej w naszym mieście. To przecież nasza wspólna historia. Historia przyjaciół. Ludzi, którzy przez stulecia żyli i tworzyli nasze miasto. Ich śmierć nie poszła na marne. Dzisiejsza uroczystość skłania nas do refleksji i podejmowania działań ku temu, aby nigdy więcej tak straszne wydarzenia nie zaistniały – dodał Radosław Witkowski.

Zobacz zdjęcia

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto