Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum imienia Malczewskiego w Radomiu będą wirtualne spacery, nowe zakupy i gra Monopoly Mazowsze

Barbara Koś
Do Muzeum imienia Malczewskiego zostały oficjalnie przekazane księgi pamiątkowe gości odwiedzających Restaurację Stanisława Wierzbickiego w Radomiu. Pokazują je (z prawej) Leszek Ruszczyk, Rafał Rajkowski i Adam Duszyk.
Do Muzeum imienia Malczewskiego zostały oficjalnie przekazane księgi pamiątkowe gości odwiedzających Restaurację Stanisława Wierzbickiego w Radomiu. Pokazują je (z prawej) Leszek Ruszczyk, Rafał Rajkowski i Adam Duszyk. Muzeum Malczewskiego/Facebook
Jak zwiedzać mazowieckie instytucje kultury bez wychodzenia z domu? Kto bywał w słynnej radomskiej restauracji Wierzbickiego? Co zrobić, by choć na chwilę stać się właścicielem Radomia, Kolei Mazowieckich czy Kozienickiego Parku Krajobrazowego? Odpowiedzi na te pytania padły w czwartek, 21 kwietnia, podczas konferencji prasowej w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.

Podczas wydarzenia będzie można było także wirtualnie odwiedzić nie tylko wystawy Muzeum Malczewskiego ale także inne mazowieckie instytucje kultury.

W konferencji, w której uczestniczyli Rafał Rajkowski – wicemarszałek samorządu mazowieckiego, Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu, Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, Marcin Pawlak – dyrektor Departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii i przedstawiciele zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. mówiono, czym aktualnie żyje muzeum Malczewskiego i samorząd Mazowsza. A są to rzeczy nader ciekawe.

Po pierwsze - już niebawem będą możliwe "Wirtualne spacery" .Mazowsze przenosi do wirtualnej przestrzeni 26 swoich instytucji kultury. Co to oznacza w praktyce? Nie wychodząc z domu, będziemy mogli spacerować po mazowieckich skansenach w Radomiu czy Sierpcu, podziwiać wnętrza Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, zamek w Liwie czy obejrzeć sale Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. Koszt przedsięwzięcia to 10,6 mln zł. W przygotowaniu wirtualnych spacerów pomogła UE

Jak będzie można, nie ruszając się z domu zwiedzić Muzeum Wsi Radomskiej czy zamek w Liwie? Wystarczy założyć gogle VR i rozpocząć wirtualne zwiedzanie. Łatwa nawigacja pozwoli nam odwiedzać muzea pomieszczenie po pomieszczeniu. Jeśli zainteresuje nas jakiś obraz lub inny eksponat, po najechaniu na niego kursorem, wyświetlą nam się informacje na jego temat.

Jak wskazuje wicemarszałek Rafał Rajkowski, wirtualne spacery pozwalają nie tylko na cyfrowe utrwalenie kolekcji muzealnych, ale są także nowoczesnym sposobem promocji kultury.

– Mazowieckie muzea idą z duchem czasu. Dzięki wirtualnemu zwiedzaniu każdy użytkownik internetu może poznać bliżej ich bogate zbiory. Mamy także nadzieję, że wirtualne wizyty będą dodatkowo zachęcać do odwiedzin w świecie rzeczywistym – podkreśla wicemarszałek Rajkowski. - Dzięki digitalizacji zbiorów, usługom interaktywnym i wirtualnemu zwiedzaniu mazowieckie instytucje kultury będą na wyciągnięcie ręki. W nieograniczony sposób otrzymają do nich dostęp uczniowie, młodzież, studenci, seniorzy, nie tylko z Mazowsza, kraju, ale i z całego świata.

W ramach projektu prowadzona jest digitalizacja zbiorów muzealnych oraz tworzone są spacery wirtualne, które zostaną udostępnione na stronach internetowych instytucji kultury oraz na Regionalnej Platformie Kulturalnej. Dodatkową zaletą jest możliwość korzystania z gogli VR, które przenoszą obserwatora w wirtualny świat muzeum. Termin zakończenia realizacji projektu to marzec 2023 roku.

Druga ciekawa sprawa to najnowszy nabytek muzeum. Do Muzeum imienia Malczewskiego zostały oficjalnie przekazane księgi pamiątkowe gości odwiedzających Restaurację Stanisława Wierzbickiego w Radomiu.

Restauracja działała przy ulicy Lubelskiej 51 (obecnie ul. Żeromskiego 51) od 1898 roku. Najpierw Wierzbicki prowadził skład win, a następnie restaurację, która w latach największej świetności była doceniana nie tylko w kraju, ale i w europejskiej gastronomii. Specjałów lokalu kosztowali cesarz niemiecki Wilhelm II, późniejszy prezydent Francji Charles de Gaulle czy prezydent Ignacy Mościcki. W restauracji gościli także znani artyści, pisarze i gwiazdy kina.

Księgi uchodziły za zaginione, ich zakup przez urząd marszałkowski można nazwać niemal odnalezieniem „radomskiego Świętego Grala”. Dwie przekazane księgi zawierają wpisy z lat 1928–1938. Swój podpis zostawili w nich między innymi, Ignacy Mościcki, Maurycy Potocki, generał Kazimierz Sosnkowski, Hanka Ordonówna, Karol Radziwiłł, Loda Halama, Ignacy Daszyński, Wojciech Kossak, Magdalena Samozwaniec i Stefan Starzyński.

I wreszcie na finał : Samorząd Mazowsza ma również coś dla fanów gry Monopoly! To oferta dla każdego bez względu na wiek! Właśnie powstała jej mazowiecka wersja – Monopoly Mazowsze. Nie zabrakło w niej Radomia.

Monopoly to jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Powstała w Stanach Zjednoczonych w czasach Wielkiego Kryzysu i wciąż przyciąga szerokie grono odbiorców. Obecnie powstają rożne jej odmiany, nawiązujące do ciekawych miejsc, wydarzeń historycznych czy motywów kulturowych. Wśród nich są już edycje poświęcone m.in.: Warszawie Retro, miastu Ciechanów, Bałtykowi czy Tatrom. Do tego grona dołączyło właśnie Mazowsze.

Aby zatem stać się właścicielem Radomia, Żelazowej Woli, Kolei Mazowieckich czy Metra Warszawskiego wystarczy rzucić kostką. Możemy także kupić Elektrownię w Dębem, warszawskie Filtry, zamek w Czersku, Pojezierze Gostynińskie czy Kozienicki Park Krajobrazowy. Jeśli jednak będziemy mieli pecha – trzeba będzie zapłacić wysokie „janosikowe”.

Do gry dołączony został przewodnik, który przybliży graczom miejsca znajdujące się na mapie. Poznamy z nim na przykład historię skansenu w Radomiu, dowiemy się, jakie miejsca można zwiedzić podczas wycieczki malowniczymi meandrami Wkry czy z którymi mazowieckimi miastami związani byli Zygmunt Krasiński i Witold Gombrowicz.

Aby zdobyć specjalną edycję gry Monopoly Mazowsze należy śledzić konkursy organizowane przez urząd marszałkowski i mazowieckie instytucje kultury. Po takiej porcji informacji muzyczny klimat wprowadził akordeonista, Piotr Zarzyka.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Muzeum imienia Malczewskiego w Radomiu będą wirtualne spacery, nowe zakupy i gra Monopoly Mazowsze - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto