Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Noc Muzeów Resursa Obywatelska w Radomiu zaprosiła na poznawanie ducha miasta Anima Urbis. Był spacer z pochodniami. Zobaczcie zdjęcia

Barbara Koś
Podczas nocnego zwiedzania miasta w średniowiecznym klimacie było dużo muzyki z epoki.
Podczas nocnego zwiedzania miasta w średniowiecznym klimacie było dużo muzyki z epoki. Tadeusz Klocek
W tym roku Anima Urbis, organizowana przez Resursę Obywatelską, odbyła się w wyjątkową noc – Noc Muzeów - w sobotę, 13 maja. Jak podkreślali organizatorzy: nieprzypadkowo, bo tegoroczny spacer w poszukiwaniu duszy miasta pod hasłem "Do korzeni" stał się okazją do prezentacji idei i projektu Parku Kulturowego „Stary Radom”.

Nocny spacer Anima Urbis w średniowiecznym klimacie z Resursą Obywatelską w Radomiu

- Mamy nadzieję, że „Stary Radom” już wkrótce stanowić będzie ciekawe wzbogacenie kulturalnej i muzealnej mapy Radomia. Kto zatem tę wyjątkową noc zechce spędzić w plenerze, wśród wyjątkowych walorów przyrodniczych doliny Mlecznej, omijając zatłoczoną przestrzeń muzealnych gmachów, z pewnością skorzysta z naszej propozycji - zachęcał do wzięcia udziału w spacerze Paweł Puton z Resursy Obywatelskiej.

I zachęcił skutecznie, bo na miejscu zbiórki czyli parkingu cmentarza przy ulicy Dębowej, w sobotę 13 maja, o godzinie 21 stawiła się duża grupa zainteresowanych.

Uformowany pochód pod wodzą średniowiecznych wojów ruszył ochoczo z pierwszego przystanku "Idealna dolina" , by po drodze przystawać na kolejnych zaprogramowanych przystankach. Nie zabrakło akcentów muzycznych w postaci bębnowych rytmów, wygrywanych przez postaci ze słowiańskiej mitologii, przy blasku pochodni, niesionych przez ówczesnych bohaterów.

Tak maszerowano zatrzymując się na przystanku „Świat słowiańskich bóstw”, przy ulicy Jaworowej, przystanku „Straszny dworek”, przy ulicy Piotrówka 19, by dotrzeć wreszcie na przystanek finałowy - „W kolebce Radomia” usytuowanym na Grodzisku Piotrówka.

Tu powitała wszystkich Justyna Górska - Streicher, dyrektor Resursy Obywatelskiej.

- Zaprosiliśmy na spacer po miejscu, gdzie być może powstanie park kulturowy. Miejsce, które mamy nadzieję będzie pełnić role społeczne i edukacyjne. Chcemy pokazać możliwości Piotrówki - mówiła Justyna Górska - Streicher.

Dzięki współpracy z Zieloną Akcja, Stowarzyszeniem Grodziska Piotrówka pokazano Piotrówkę jako straszny dwór. Opowiadano też niepokojące legendy z czasów średniowiecza i podkreślano uroki przyrody tego fragmentu miasta.

Oprócz licznych atrakcji na uczestników spaceru czekał też specjalny poczęstunek.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto