Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W parku imienia Tadeusza Kościuszki w Radomiu stanął fotoplastikon. To pomysł Łukasza Wykroty i Marcina Dąbrowskiego [ZDJĘCIA]

Barbara Koś
W parku imienia Tadeusza Kościuszki stanął fotoplastikon. To pomysł Łukasza Wykroty i Marcina Dąbrowskiego zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Radomia.
W parku imienia Tadeusza Kościuszki stanął fotoplastikon. To pomysł Łukasza Wykroty i Marcina Dąbrowskiego zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Radomia. Joanna Gołąbek
W parku imienia Tadeusza Kościuszki w Radomiu stanął fotoplastikon. To pomysł Łukasza Wykroty i Marcina Dąbrowskiego zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Radomia.

"Nowy fotoplastikon na stale zagościł w Radomiu dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego. Dzięki temu urządzeniu opowieść o naszym pięknym mieście stanie się jeszcze ciekawsza! Zapraszamy w sentymentalną podróż w czasie do Radomia sprzed blisko 100 lat !"- taki napis widnieje na fotoplastikonie.

Uroczysta inauguracja działalności fotoplastikonu w parku odbyła się w środę, 29 grudnia. Historię fotoplastikonu przypomniała Justyna Górska- Streicher, dyrektor Resursy Obywatelskiej, która to placówka zrealizowała zadanie w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Jak wspomniała, początki tego typu urządzenia datują się na koniec wieku XIX. W latach 80 XIX wieku zbudowano 250 egzemplarzy fotoplastikonów, z których ocalało 6. Jeden jest w Muzeum Kinematografii w Łodzi i "zagrał" w filmie "Va banque"!- mówiła dyrektor Justyna Górska- Streicher.

Nowy fotoplastikon jest już drugim takim urządzeniem w Radomiu - pierwszy był już w 1961 roku zainicjowany przez Jerzego Ostrowskiego i ukazywał fotografie przyrodnicze.

Obecny fotoplastikon powstały z inicjatywy Łukasza Wykroty i Marcina Dąbrowskiego ukazuje fotografie Radomia. Stylem nawiązuje do urządzeń z przełomu XIX i XX wieku. Jest też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz dla małych dzieci. Ma pięć par okularów. Wystawy będą się zmieniały co miesiąc. Mieszkańcy Radomia są zaproszeni do zgłaszania propozycji wystaw w fotoplastikonie w Resursie. Można robić to na Facebooku Resursy, na którym można proponować fotografie i tematy wystaw.

Fotoplastikon jest czynny przez całą dobę. Realizacja zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego kosztowała 100 tysięcy złotych. Obiekt jest całodobowo monitorowany.

Będzie można oglądać w nim fotografie z archiwum Resursy, a także podarowane placówce w ostatnim czasie zdjęcia autorstwa Jerzego i Wojciecha Szepetowskich, Zygmunta Szczepanowskiego i Mirosława Kowalskiego.

Przygotowania urządzenia podjęła się fundacja Koncept Kultura z Milanówka, która ma na swoim koncie współpracę z wieloma muzeami, domami kultury i z organizacjami pozarządowymi działającymi na polu szeroko pojętej historii i edukacji

Fotoplastikon to konstrukcja wykonana z drewna i stali, odporna na czynniki atmosferyczne. Jest automatycznie wentylowana latem i ogrzewana zimą. Średnica podstawy to 230 centymetrów, wysokość - 260 centymetrów, a waga - 500 kilogramów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto