Chór Campanella w Radomiu obchodzi 30 – lecie
Wielbiciele dobrej muzyki przybyli w sobotę do sali koncertowej imienia Krzysztofa Pendereckiego w Zespole Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga. Tam właśnie mieli koncert chórzyści, absolwenci chóru. Wśród przybyłych gości byli między innymi parlamentarzyści: Marek Suski, Konrad Frysztak, Andrzej Kosztowniak, wiceprezydentka Radomia Katarzyna Kalinowska, Dariusz Żytnicki, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Radomiu, przedstawiciele świata kultury i oświaty w Radomiu.
Gratulując za wiele lat pracy z chórem Katarzyna Kalinowska wręczyła pamiątkowy grawer na ręce założycielki Campanelli – Marii Wrzesińskiej.
Chór powstał w październiku 1992 roku. Założycielką i dyrygentką chóru jest Maria Wrzesińska, absolwentka Wychowania Muzycznego Uniwersytetu im. Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od kilku lat związana z Polsko-Niemiecką Akademią Chóralną In Terra Pax.
Chór „Campanella” początkowo składał się z uczniów II Liceum Ogólnokształcącego. Z biegiem lat poszerzył swój skład o absolwentów tejże szkoły.
Od początku swojej działalności zespół bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkolnych a’capella, zdobywając wysokie miejsca i wyróżnienia. Ważnym elementem działalności „Campanelli” jest organizowanie koncertów charytatywnych na rzecz chorych dzieci.
„Campanella” bierze czynny udział w życiu kulturowym i artystycznym szkoły i miasta. Kilkakrotnie zespół koncertował na ramach Międzynarodowego festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia, miał swój wkład w oprawę muzyczną organizowanych corocznie Dni Radomia. Był zdobywcą nagrody Grand Prix w Przeglądzie Piosenki Różnorodnej – Radom 2000 i 2009, w roku 2002 przyczynił się do zdobycia przez swoją szkołę lauru Artystycznego Szkół Średnich miasta Radomia, a w roku 2009 zajął I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży województwa mazowieckiego w Warszawie.
W repertuarze chóru znajdują się utwory wokalne i wokalno – instrumentalne kompozytorów polskich i europejskich od średniowiecza po współczesność.
Wydarzenie było jednym z elementów obchodów jubileuszu 120-lecia drugiego liceum. Główne uroczystości odbędą się 29 września 2023 także w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej w Radomiu, poprzedzone są szeregiem imprez okolicznościowych, których celem jest popularyzacja wiedzy o historii i tradycjach szkoły oraz patronce i jej twórczości.
Obchody jubileuszowe rozpoczęły się już w ubiegłym roku. W listopadzie w szkole została zorganizowana wystawa portretów Marii Konopnickiej, wykonanych przez uczniów liceum. A w Resursie Obywatelskiej uczniowie szkół radomskich opowiadali o swoich pasjach w ramach Międzyszkolnych Prezentacji "Młodzież i jej pasje", organizowanych cyklicznie przez nauczycieli i młodzież II Liceum. W grudniu z kolei odbył się konkurs wiedzy o Marii Konopnickiej i jej twórczości powiązany z otrzęsinami klas pierwszych.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?