Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Radomiu odbędzie się 30 Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję - Łaźnia 2023. Początek w czwartek 11 maja

Barbara Koś
Barbara Koś
Początki Turnieju wspominali Beata Drozdowska i Grzegorz Molenda.
Początki Turnieju wspominali Beata Drozdowska i Grzegorz Molenda. Barbara Koś
Już w czwartek, 11 maja, zaczyna się 30 Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję - Łaźnia 2023. O tradycjach i programie imprezy, będącej jednym z ważniejszych wydarzeń w Radomiu, mówiono w środę, 10 maja, w Łaźni przy ulicy Żeromskiego. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 11 - 13 maja.

W Radomiu odbędzie się 30 Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję - Łaźnia 2023

- Maj to czas kiedy Łaźnia żyje poezją i muzyką. Od 30 lat nieprzerwanie zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do poznawania walorów artystycznych piosenki i poezji śpiewanej. Tak jest i tym razem - mówiła witając przybyłych przedstawicieli mediów i biznesu Beata Drozdowska, dyrektor Łaźni.

Szczególnie ciepło powitała sponsorów tegorocznej edycji Turnieju: firmę Enea Nowa Energia, spółka z o.o., z siedzibą w Radomiu, Confirme, sp. z o.o. ,Firmę Produkcyjno - Handlowo Usługową Emar oraz Centrum Handlowe Galeria Feniks.

Obecny był także Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Radomiu.

W klimat rozpoczynającej się imprezy wprowadził Grzegorz Molenda, dyrektor Domu Kultury Idalin, a 30 lat temu inicjator Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję, śpiewając jedną z piosenek literackich.

Była okazja by wspomnieć, że pierwsza edycja Turnieju odbyła się w 1994 roku, a pomysł jej organizowania swą genezę ma w latach wcześniejszych, kiedy to w „Łaźni”, między innymi w ramach dorocznych Wielkich Inauguracji Sezonu, prezentowane były różne, w tym miejscowe, zespoły prezentujące poezję śpiewaną. Występy te cieszyły się żywym zainteresowaniem publiczności.

Oprócz Grzegorza Molendy "ojcami chrzestnymi" Turnieju są Adam Falkiewicz i Jarosław Rabenda, ówczesny dyrektor Łaźni, który to wysłuchując propozycji zorganizowania tej właśnie imprezy, miał powiedzieć:" Nie, to nie może się udać...".

Jednak udało się i trwa już 30 lat, a jak przypomniała Beata Drozdowska, dzięki turniejom organizowanym przez Łaźnię udało się w Radomiu zaprezentować czołowych wykonawców gatunku poezji śpiewanej. Byli to między innymi: Czerwony Tulipan, Piwnica pod Baranami, Marek Grechuta, Anna Szałapak, Grzegorz Turnau, Michał Bajor, Wojciech Młynarski, Anna Maria Jopek, Justyna Steczkowska, Ewa Bem, Jan Wołek, Elżbieta Adamiak i Andrzej Poniedzielski, Hanna Banaszak, Alosza Awdiejew czy Jan Jakub Należyty.

O tegorocznym programie Turnieju mówili Marcin Rusek i Marlena Burska. Przypomnijmy go.

11 maja (czwartek), godzina 19.00, Łaźnia, ul. Żeromskiego 56 - "Drogowskazy. Koncert zespołu Pod strzechą".

Korzenie muzyki uprawianej przez zespół Pod Strzechą sięgają do piosenki studenckiej, harcerskiej, poetyckiej, autorskiej. Od momentu powstania w 1985r. do roku 2001, kiedy grupa zawiesiła działalność koncertową, ukazały się trzy wydawnictwa zespołu: 1991 – kaseta "Na kredyt", 1993 – kaseta "Od poniedziałku" oraz 2000 płyta "Dziwna ta miłość."

Muzycy postanowili wrócić na scenę w 2017r.. Pierwszy koncert po reaktywacji odbył się w radomskim klubie Cargo. W maju 2018r. ukazała się kolejna płyta zespołu "Na przekór prognozom", zawierająca nowe aranżacje piosenek zarejestrowanych na poprzednich wydawnictwach. Obecnie grupa koncertuje, dzieląc się swoją muzyką i refleksjami nad życiem, zapisanymi w autorskich tekstach wykonywanych piosenek. Wyjątkowy klimat recitalu tworzą wokale o ciekawej, ciepłej barwie oraz charakterystycznie brzmiące gitary.

Program koncertu wypełnią piosenki z najnowszej płyty "Drogowskazy", która ukazała się w maju 2021r., oraz starsze utwory zespołu. Skład zespołu: Beata Koptas – wokal; Monika Mosionek – wokal; Artur Fierzbik – gitara; Artur Stępień – gitara; Wojciech Koptas – gitary basowe. Bilety wstępu 40 złotych (biletyna.pl lub Żeromskiego 56)

12 maja 2023 roku (piątek), godz. 18.00, Łaźnia, ul. Żeromskiego 56 - promocja tomiku poezji Andrzeja Mędrzyckiego "Atelier codzienności".

Wydarzeniu towarzyszy występ zespołu VersoTrio. Autor urodzony w 1939 r. w Radomiu. Absolwent AWF we Wrocławiu i Studium Dziennikarstwa w Warszawie, znany jest z różnorodnych doświadczeń dziennikarskich w mediach lokalnych i centralnych, ze szczególnym zaakcentowaniem zainteresowania problematyką sportową. W latach 50. XX wieku, jako słuchacz Studium Nauczycielskiego w Radomiu, zorganizował grupę twórczą o nazwie „Radom-60”. Wówczas też napisał swe pierwsze utwory poetyckie. Po wielu latach autor powrócił do swojej pierwszej miłości – pióra i, jak twierdzi, wypełnia nią skutecznie samotność dojrzałego wieku, tworząc nie dla poklasku, lecz dla własnej satysfakcji. Wstęp wolny.

13 maja (sobota), godz. 18.00, Łaźnia, ul. Żeromskiego 56.

"Idź swoją drogą" - piosenki Jonasza Kofty. 19 kwietnia 2023 minęło 35 lat od kiedy odszedł od nas Jonasz Kofta – wybitny poeta, dramaturg, satyryk i kabareciarz. By przypomnieć tę niezwykłą postać Janusz Strobel, który wspólnie z Jonaszem Koftą napisał wiele piosenek, podjął się aranżacji utworów wybranych przez Nulę Stankiewicz, wokalistkę, której znakiem rozpoznawczym jest subtelne łączenie poezji oraz jazzu.

To będzie koncert w unikalnej formule, połączony z projekcją materiałów archiwalnych. Patronat nad projektem sprawuje Fundacja im. Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”. W Łaźni wystąpią: Nula Stankiewicz – wokal, Janusz Strobel – aranżacja/gitara, Piotr Baron – saksofon. Bilety wstępu 50 złotych (biletyna.pl lub Żeromskiego 56).

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto