Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Radomiu wydrukowano samochód w technologii 3D

Janusz Petz
Tak prezentuje się samochód elektryczny lubelskiej firmy Ursus wydrukowany w Radomiu.
Tak prezentuje się samochód elektryczny lubelskiej firmy Ursus wydrukowany w Radomiu. Ursus
Na targach w Hanowerze zaprezentowano model samochodu wydrukowany w Radomiu w technologii 3D.

Na targach Hannover Messe odbyła się premiera modelu samochodu elektrycznego lubelskiej firmy Ursus. Model wykonano w skali 1 do 1 w technologii druku 3D z żywicy światłoutwardzalnej. Jest to największy model wydrukowany w radomskiej firmie Infinitech 3D - największym polskim centrum druku 3D.

Efektowna premiera

Tegoroczne targi w Hanowerze miały wiele polskich akcentów. Strategicznym partnerem organizatorów była Polska, a imprezę otwierała premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel. Obecny był też wicepremier Mateusz Morawiecki w obecności którego polskie firmy podpisywały kontrakty z niemieckimi partnerami.

Jedną z takich umów zawarła lubelska firma Ursus oraz Zakłady Cegielskiego na budowę pojazdu napędzanego elektrycznie. Model tego pojazdu wykonało w technologii 3 D Radomskie Centrum Innowacji i Technologii, należące do Agencji Rozwoju Przemysłu i funkcjonujące na rynku pod marką Infinitech 3D.

Rekordowo krótki czas

Model - jedna z ofert targów, która wzbudziła największe zaciekawienie zwiedzających - był jednym z największych wydruków jakie wykonano w Polsce. Praca wykonana w Radomiu obejmowała przeprojektowanie modeli powierzchniowych, wydruk oraz częściowe przygotowanie elementów pod dalsze prace wykończeniowe.

Wydruk w technologii SLA (Stereolitografia) trwał przeszło 720 godzin. Takie tempo było możliwe dzięki zastosowaniu jednej z największych na świecie drukarek 3D w tej technologii. Takich urządzeń jest na świecie zaledwie pięć i tylko jedna jest w Europie, właśnie w Radomiu.

- Dzięki doświadczonej załodze Infinitech 3D i światowej klasy parku maszynowemu wykonano prototyp pojazdu na skalę i w czasie do tej pory nieosiągalnym - powiedział Sebastian Murawski, prezes Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii.

W Radomskim Centrum Innowacji i Technologii można drukować elementy, podzespoły i całe urządzenia ze stali narzędziowej, tytanu, kobaltu, aluminium, brązu, złota, srebra i bardzo różnych rodzajów tworzyw sztucznych.

Chlubą radomskiego centrum jest unikatowa drukarka 3D, w której mogą powstać odlewy z metalu o wysokości do 2 metrów 10 centymetrów i podstawie 1,5 metra na 1,5 metra. Centrum drukowało makiety miast, prototypy urządzeń, elementy ze stali, aluminium, z poliamidu, z żywic światłoutwardzalnych dla różnych dziedzin i branż. Radomskie centrum jest nastawione na świadczenie zwykłych usług dla firm. Drugi obszar działalności to współpraca z polskimi instytucjami badawczymi, które realizują własne innowacyjne prace badawcze, między innymi z dziedziny medycyny.

Zobacz też: Lekki, szybki i do złożenia w pół godziny. W Los Angeles zaprezentowano pierwszy w historii samochód stworzony przy pomocy drukarek 3D (RUTPLY/x-news)

[zaj_kat][podobne]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto