Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W tym roku nie będzie tradycyjnej kwesty na cmentarzu na Limanowskiego w Radomiu. Datki na renowację nagrobków można wpłacać na konto

Iza Sawicka
Iza Sawicka
W tym roku zamiast tradycyjnej kwesty odbywa się zbiórka datków na konto bankowe lub do puszek przy wejściu na cmentarz przy ulicy Limanowskiego. Przeznaczone będą na renowację zabytkowych nagrobków.
W tym roku zamiast tradycyjnej kwesty odbywa się zbiórka datków na konto bankowe lub do puszek przy wejściu na cmentarz przy ulicy Limanowskiego. Przeznaczone będą na renowację zabytkowych nagrobków. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu
W tym roku, podobnie jak w minionym, nie odbędzie się tradycyjna kwesta na cmentarzu na Limanowskiego. Datki na renowację nagrobków można jednak wpłacać na konto bankowe lub wrzucać do skarbonki, która znajduje się przy wejściu na nekropolię. Organizatorem zbiórki jest Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu

W tym roku, podobnie jak i w minionym, Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu nie organizuje kwesty na cmentarzu. Wpływ na taką decyzję miała sytuacja pandemiczna w kraju. Społecznicy apelują jednak o dobrowolne datki bezpośrednio na konto Komitetu lub do dużej skarbony ustawionej przy wejściu na cmentarz od ulicy Limanowskiego.

Kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków

W czasie listopadowych świąt prawie na wszystkich zabytkowych nekropoliach w Polsce prowadzone były kwesty, z których środki, podobnie jak w Radomiu, przeznaczane są zawsze na ratowanie bezcennych zabytkowych nagrobków.

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu 26 lat prowadził kwesty na najstarszej nekropolii Radomia. W tym czasie Komitet uzyskał kwotę bliską 700 tysięcy złotych (36 kwest). Rekordowe pod względem uzyskanych sum były między innymi listopadowe kwesty w: 2010 roku – 50 tysięcy złotych, 2018 roku – 41 tysięcy złotych i 2014 roku – 40 tysięcy oraz w 2016 – 33 tysiące. W roku 2019 do puszek kwestujących w dniach 1 - 3 listopada, trafiło 37254,53 złotych.

- W 2019 roku Komitet poddał renowacji dwa kamienne, dziewiętnastowieczne pomniki: Emilii z Wolskich Targowskiej oraz rodziny Bełkowskich i Napiórkowskich. Łączny koszt tych prac to ponad 85 tysięcy złotych. W 2020 roku społecznicy wraz z parafią świętego Wacława (zarządca cmentarza) przeprowadzili renowację nagrobka księdza Walentego Błochowicza (33 tysiące złotych) oraz nagrobka Wojciecha i Tekli Guzewiczów. W roku 2021 nie udało poddać renowacji kolejnych nagrobków ze względu na brak środków, których za każdym razem głównym źródłem jest listopadowa kwesta – informuje Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu.

Zabytkowe nagrobki w Radomiu

Na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków wpisanych do rejestru zabytków województwa mazowieckiego, z czego wiele z nich czeka na pilne prace konserwatorskie. Dzięki ofiarności społecznej część z nich udaje się każdego roku poddawać pracom renowacyjnym.

Na radomskim Cmentarzu Rzymskokatolickim pochowanych jest ponad 200 tysięcy zmarłych, wśród których spoczywają między innymi: żołnierze napoleońscy i Królestwa Polskiego, powstańcy styczniowi, legioniści Piłsudskiego, żołnierze z kampanii wrześniowej i czasu okupacji, w tym generała Władysława Andersa, którzy walczyli pod Monte Cassino i po powrocie do Polski, zmarli na Ziemi Radomskiej.

Na cmentarzu na Limanowskiego pochowani są również między innymi: malarz batalista Józef Brandt († 2 czerwca 1915 w Radomiu), major Tadeusz Brzęk – Osiński, doktor Teofil Rewoliński (1821 - 1899) - doktor medycyny i inspektor Urzędu Lekarskiego, wybitny Senator II RP Maciej Glogier i doktor Ludwik Przybyłko, Stanisław Wierzbicki (1865 - 1937) - znany restaurator Królestwa Polskiego i II Rzeczypospolitej; biskup sandomierski Paweł Kubicki - sufragan sandomierski 1871 - 1944, autor wielu dzieł historycznych, wychowawca szeregu pokoleń kapłańskich oraz biskupi radomscy: Edward Materski i Stefan Siczek.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto