Wiek emerytalny w Polsce i na świecie. Jesteśmy na szarym końcu Europy!
js
W Polsce od października 2017 r. obowiązuje ustawa o obniżonym wieku emerytalnym. Nowe prawo wywołało szereg kontrowersji – podczas gdy u nas wiek emerytalny się obniża, prawie w całej Europie jest on podwyższany. Dzieje się tak z kilku względów:
1. Przede wszystkim rośnie długość życia – zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Kiedyś emeryci obciążali system emerytalny krócej, ponieważ umierali wcześniej.
2. W wielu krajach kultury zachodniej rodzi się bardzo mało dzieci. Kiedy dorosną, nie będą w stanie utrzymać tak dużej ilości emerytów.
ZOBACZ, jaki jest wiek emerytalny w wybranych krajach!
Źródło: Serwis emerytalny Rp.pl, dane na 2018 r.
Canva
W Polsce od października 2017 r. obowiązuje ustawa o obniżonym wieku emerytalnym. Nowe prawo wywołało szereg kontrowersji – podczas gdy u nas wiek emerytalny się obniża, prawie w całej Europie jest on podwyższany. Dzieje się tak z kilku względów:1. Przede wszystkim rośnie długość życia – zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Kiedyś emeryci obciążali system emerytalny krócej, ponieważ umierali wcześniej.2. W wielu krajach kultury zachodniej rodzi się bardzo mało dzieci. Kiedy dorosną, nie będą w stanie utrzymać tak dużej ilości emerytów.ZOBACZ, jaki jest wiek emerytalny w wybranych krajach!Źródło: Serwis emerytalny Rp.pl, dane na 2018 r.
Wideo
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji.
Zaloguj się lub załóż konto
Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.
Podaj powód zgłoszenia
G
Gość
Ostatnio w PL długość życia... zmalała! Wprawdzie tylko o miesiąc ale jednak! Natomiast bezwzględnie wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinien być zrównany!
Poza tym podane lata są warunkiem uzyskania PEŁNEJ emerytury - w wielu krajach można pójść na nią wcześniej z mniejszym współczynnikiem jak np. w Niemczech.
z
znający realia
Dla równowagi proponuję podać jakie są normy czasu pracy w różnych państwach Europy w jakich tam warunkach ludzie pracują i ILE TAM ZARABIAJĄ!