Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka wystawa sztuki współczesnej w Muzeum imienia Malczewskiego w Radomiu

Barbara Koś
„Żyć sztuką - opowieść o artystach i sztuce polskiej w latach 1945 - 1995” to wielka wystawa sztuki polskiej, którą otwarto w niedzielę w gmachu głównym Muzeum imienia Malczewskiego w Radomiu. Na otwarcie przyszło bardzo wielu mieszkańców Radomia i goście z całej Polski.

Blisko 400 pokazanych dzieł pochodzi z kolekcji sztuki współczesnej gromadzonej w Muzeum Malczewskiego i liczącej 4,5 tysiąca dzieł.

-Jak wiadomo, będą one przekazane Mazowieckiemu Centrum Sztuki Współczesnej ”Elektrownia” – mówił Adam Zieleziński.- Dlatego jest to wystawa pożegnalna. Mamy nadzieję, że po zakończeniu wszystkich procedur powitamy ją w „Elektrowni”.

Mieczysław Szewczuk, kurator wystawy, przypomniał zebranym historię powstawania radomskiej kolekcji sztuki, którą tworzył razem ze Stanisławem Zbigniewem Kamieńskim od roku 1978.

Założenia wystawy przedstawiła Magdalena Kwiatkowska- Rzodeczko, drugi kurator ekspozycji. Na dokładne zwiedzania zaprosiła wszystkich w marcowe i kwietniowe spotkania z cyklu „Niedziela ze sztuką”.

Po wernisażu bardzo długa kolejka ustawiła się po album. Album „Żyć sztuką. Kolekcja sztuki współczesnej w Muzeum Jacka Malczewskiego” autorstwa Mieczysława Szewczuka jest dziełem dotąd nie spotykanym wśród wydawnictw „Malczewskiego”.
Liczące ponad 400 stron wydawnictwo zawiera opis radomskiej kolekcji połączony z wypowiedziami krytyków oraz ponad 400 reprodukcji dzieł tworzących kolekcję. Album otrzymali bezpłatnie wszyscy uczestnicy wernisażu.

Wystawa mieści się aż w dwóch gmachach: głównym, przy Rynku 11 i Muzeum Sztuki Współczesnej, przy Rynku 4/5. W gmachu głównym obejrzeć będzie można dzieła z różnych nurtów sztuki, a więc realistów, wśród nich Łukasza Korolkiewicza, kolorystów, m.in. Artura Nacht - Samborskiego, i ich uczniów, członków Grupy Krakowskiej: Tadeusza Kantora, Jonasza Sterna, Jerzego Nowosielskiego, nestora sztuki awangardowej - Henryka Stażewskiego i innych wybitnych twórców sztuki nowoczesnej, jak Wojciech Fangor czy Jan Berdyszak. Są też dzieła metaforyczne, tworzone w różnych technikach i nurtach nowoczesności, na przykład, Władysława Hasiora.

W Muzeum Sztuki Współczesnej są natomiast wybrane zestawy prac o różnej tematyce. Wśród nich portrety i autoportrety,(Jerzy Duda Gracz), metafory i wizje egzystencji losu, miłości, zbrodni i śmierci (dzieła Jacka Waltosia, Jana Lebensteina), zestawy pod hasłami "Wobec Boga”: obrazy księdza Władysława Paciaka i Eugeniusza Muchy, "Pamięć i solidarność”- m.in. dzieła Kiejstuta Bereźnickiego.

Ekspozycję zamyka przestrzeń z pracami symbolistów, np. Aldony Mackiewicz.

Na parterze Domu Esterki jest sala z arcydziełami polskiej grafiki wykonanej w różnych technikach. Wśród nich są grafiki Józefa Gielniaka i Mieczysława Wejmana.

Cała wystawa czynna będzie do połowy maja, a ożyje znowu podczas Nocy Muzeów.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto