Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki Piątek. Droga Krzyżowa w parafii Świętej Jadwigi Królowej w Radomiu. Ulicami miasta przeszły setki wiernych. Zobacz zdjęcia

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Wideo
od 16 lat
Wielki Piątek to czas zadumy nad męką i śmiercią Chrystusa. Uwaga wiernych koncentruje się na ciemnicy i krzyżu. Tego dnia ulicami przechodzą też Drogi Krzyżowe. Setki wiernych wzięły udział w procesji przy parafii pod wezwaniem Świętej Jadwigi Królowej na Osiedlu Akademickim w Radomiu. Parafian nie odstraszyła fatalna pogoda.

Kilkaset osób wzięły udział w procesji Drogi Krzyżowej na Osiedlu Akademickim w Radomiu

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego. Wielki Piątek upamiętnia śmierć Jezusa na Krzyżu. Tego dnia nie odprawia się mszy świętych, ani nie udziela sakramentów za wyjątkiem namaszczenia chorych. W kościołach odbywają się uroczyste nabożeństwa. To dzień zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. W tym roku Wielki Piątek przypadł na 7. kwietnia.

W procesji Drogi Krzyżowej w parafii pod wezwaniem Świętej Jadwigi Królowej na Osiedlu Akademickim w Radomiu udział wzięły setki parafian. Procesja wyruszyła kilka minut po godzinie 15. przechodząc sprzed kościoła Świętej Jadwigi Królowej ulicami Rapackiego, Szczawińskiego, jezdnią lokalną wzdłuż Żółkiewskiego, Górniczą i Rapackiego, kończąc trasę przed kościołem. Wiernych nie odstraszyła fatalna pogoda i padający deszcz. Podczas Drogi Krzyżowej widzieliśmy osoby w każdym wieku. Oczywiście było wielu seniorów, ale nie brakowało też młodszych osób i dzieci. Procesję poprowadził ksiądz Paweł Gogacz, proboszcz parafii.

Kiedy Arturo Mari, osobistemu fotografowi Jana Pawła II, zadano pytanie, która z fotografii zrobionych papieżowi przez lata jego pracy ma dla niego największą wartość, stwierdził on, że ta z Wielkiego Piątku, kiedy ojciec święty nie mógł prowadzić już drogi krzyżowej w Koloseum, ale był przytulony do krzyża i oglądał transmisję przez telewizję. To jest testament dla nas. Patrz na krzyż, przytulaj się do krzyża. Nawet jeśli będzie coś trudnego, niezrozumiałego, to w pewnym momencie przyjdzie moc i siła. Takim trudem jest ciągłe przebaczanie. Brakuje nam sił, ochoty czy woli by przebaczać. Pójdźmy więc dziś za Chrystusem prosząc go w sposób szczególny o siłę do dobrego przebaczania

- mówił tuż przed rozpoczęciem drogi krzyżowej ksiądz Paweł Gogarz, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętej Jadwigi Królowej w Radomiu.

Tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej powstała w Jerozolimie (Via Dolorosa). Na jej powstanie wpłynął fakt odnalezienia Krzyża św., pielgrzymki wiernych do Jerozolimy jako miejsca związanego z życiem i śmiercią Chrystusa oraz pragnienie odtworzenia męki Chrystusa dla tych, którzy nie mogli pielgrzymować do Jerozolimy. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników, zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto