Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Przemysł - siła miasta" została otwarta w Kamienicy Deskurów w Radomiu - zobacz zdjęcia

Barbara Koś
Widzów witali Justyna Górska - Streicher, dyrektor Resursy i wiceprezydent, Mateusz Tyczyński.
Widzów witali Justyna Górska - Streicher, dyrektor Resursy i wiceprezydent, Mateusz Tyczyński. Facebook Resursa Obywatelska
Resursa Obywatelska zaprosiła w piątek, 22 kwietnia, do Kamienicy Deskurów na otwarcie wystawy stałej "Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918 - 1989". Wystawa jest okazją do przeniesienia się w czasy międzywojenne, a także okres PRL-u.

W Kamienicy Deskurów w Radomiu otwarto wystawę "Przemysł - siła miasta"

Wystawa ukazuje bogatą historię Radomia w XX wieku. Wprowadza w klimat międzywojennego Radomia, jak i pozwala przypomnieć sobie wygląd miasta z lat PRL. Zgromadzone eksponaty przywołują historię wielu znanych zakładów przemysłowych oraz topowe marki produktów, z którymi kojarzy się Radom. Mamy nadzieję, że przyjmą państwo tę wystawę z dużym zainteresowaniem i będą chętnie do niej wracać. Starsi – z sentymentu, a młodsi – aby poznać ciekawą historię Radomia i radomskiego przemysłu, który jeszcze nie tak dawno stanowił o sile naszego miasta

- mówiła Justyna Górska - Streicher, dyrektor Resursy Obywatelskiej, witając przybyłych widzów.

- Ta wystawa jest uniwersalna i przeznaczona dla osób w każdym wieku. Dla części z nas to będzie podróż sentymentalna, a dla młodszego pokolenia przeniesienie się w czas zupełnie abstrakcyjny

- dodał Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia.

Wystawa zachęca do aktywności. Można na przykład, przejechać się na niej rowerem, zrobić sobie zdjęcie w kolejce przed sklepem, czy skorzystać z telefonicznego aparatu z tarczą. Można również popisać na maszynie do pisania "Łucznik".

Wystawa powraca do zakładów przemysłowych i przemysłu radomskiego, bo tym żył wtedy Radom. Życie ludzi koncentrowało się dookoła zakładów przemysłowych i Resursa tak też prowadzi widzów. Przypominają oni sobie kilka ważnych miejsc. Bardzo ważna jest główna ulica Radomia ze swoją dynamiką, hałasem i zmianami, ale także charakterystycznymi elementami.

Jest to, z czego też słynął Radom: życie podskórne miasta - zakamarki, podwórka. Jest wreszcie mieszkanie, które z jednej strony jest wypełnione elementami wytwarzanymi w zakładach, ale też użytkowanymi na co dzień. Ostatnia sekcja to fabryka z taśmociągiem.

Dookoła kultowych marek i rzeczy codziennego użytku, wyprodukowanych w naszym mieście, twórcy wystawy zbudowali przestrzeń sentymentalną, w której pojedyncze eksponaty z ponad 60 przedsiębiorstw służą za kanwę do snucia opowieści o codzienności. Do przestrzeni ekspozycyjnych prowadzą korytarze z lustrami mającymi budzić wspomnienia
i skojarzenia.

Ekspozycji towarzyszy katalog.

Wystawa „Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918-1989”, jest odpowiedzią na artykułowaną od dłuższego czasu przez radomian potrzebę ocalenia pamiątek rodzimego przemysłu.

Wejście na wystawę jest bezpłatne. Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek, niedziela 10-18. Ostatnie wejście jest możliwe na godzinę przed jej zamknięciem. W soboty wystawa nieczynna.

W tych samych godzinach na poziomie -1 Kamienicy Deskurów, Resursa prowadzi też wystawy czasowe. Obecnie można tu oglądać ekspozycję „Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku”.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto