Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawę malarstwa Jana Andrzeja Jasińskiego otwarto w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu - zobacz zdjęcia i film

Barbara Koś
List gratulacyjny przekazał Janowi Andrzejowi Jasińskiemu (w środku), Janusz Popławski, prezes Radomskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Z lewej  - Włodzimierz Pujanek.
List gratulacyjny przekazał Janowi Andrzejowi Jasińskiemu (w środku), Janusz Popławski, prezes Radomskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Z lewej - Włodzimierz Pujanek. Joanna Gołąbek
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu przy ulicy Kopernika 1 zaprosiło w piątek, 14 stycznia, na wystawę malarstwa Jana Andrzeja Jasińskiego z okazji zakończenia przez artystę projektu "Proste znaki" oraz 40-lecia jego pracy artystycznej i dydaktycznej.

Wystawa malarstwa Jana Andrzeja Jasińskiego w radomskiej Elektrowni

Na wernisaż przyszło bardzo wielu sympatyków twórczości artysty, a wśród nich - uczniów, których Jan Andrzej Jasiński uczył podczas swojej 40- letniej pracy pedagogicznej w kilku placówkach, a zwłaszcza w Młodzieżowym Domu Kultury.

Artystę i widzów powitał Włodzimierz Pujanek, dyrektor Elektrowni.

40-lecie pracy znanego radomskiego malarza podkreślił Medal Prezydenta Miasta Radomia, wręczony mu przez Sebastiana Równego, dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego, a także list gratulacyjny przekazany jubilatowi przez Janusza Popławskiego, prezesa Radomskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków.

Jan Andrzej Jasiński podziękował za uznanie.

Niezwykły kod cyklu artystycznego

Artysta przedstawił zamysły swojej wystawy. Nadał jej tytuł „69”, a jej kod artystyczny brzmi: 40-20-204-69-69. Pokaz stanowi bowiem podsumowanie realizowanego od 2000 roku projektu „Proste znaki”.

Kod liczbowy wystawy oznacza: 40 – tyle lat przy sztaludze, 20 – czas trwania projektu „Proste znaki”, 204 – liczba prac zrealizowanych w ramach projektu w latach 2000–2015, 69 – liczba prac na wystawie, 69 – wiek artysty.

Jan Andrzej Jasiński od początku lat 90. realizował prace o dużym zróżnicowaniu formalnym i technicznym, objęte wspólnym hasłem: „Ćwiczenia wyzwalające dla mieszkańców miasta Radomia”.

Chodziło o formy i treści, jakich to miasto nie znało: happeningi, performansy, nowa fotografia. Pośród wielu pomysłów, pojawił się taki, który nawiązywał do pewnych schematów konstrukcyjnych obecnych w naszym otoczeniu.

W budowie wielu form wokół można bowiem rozpoznać najprostsze figury geometryczne: koło, trójkąt, prostokąt. Dotyczy to zwłaszcza wytworów rąk ludzkich, choć i natura dostarcza nam szeregu podobnych skojarzeń, na przykład kręgi na wodzie czy kształt góry Fudżi, ale w prostokąty jest uboga. Człowiek za to wytwarza ich nadmiar – wystarczy się rozejrzeć!

Owocem tych przemyśleń był zapoczątkowany w 2000 roku projekt „Proste znaki”. Artysta przyjął, że będzie to plan na 20 lat.

Pierwsza część planu (w wyborze) znalazła się na jego wystawie „3 dekady w Radomiu” w galerii przy ulicy Traugutta 31/33 w 2010 roku i przedstawiała operacje na płaszczyźnie.

Drugą odsłonę „Siódma pięciolatka”, która miała miejsce w 2015 roku w Resursie Obywatelskiej, wypełniło 58 prac malarskich, które ukazywały sytuacje w iluzji przestrzennej. Płaskie figury zostały zastąpione czworościanami, sześcianami i kulami.

Jeden temat, różne prace

Obecny pokaz zamyka ten dwudziestoletni projekt, który – w najprostszym ujęciu – był zestawieniami trzech figur prostych z trzema kolorami zasadniczymi i trzema pochodnymi w stałym układzie, na prawach kontrastu. Ideą było stworzenie bogatej różnorodności interpretacji mentalnych i formalnych: od suchej surowości do barokowej dekoracyjności.

Każda z prac podejmowała ten sam temat, i każda… była inna. Nie bez znaczenia był dla artysty aspekt dydaktyczny, który zawiera się w stworzonym przez niego na użytek odbiorców, w tym uczniów, stwierdzeniu: „Na temat nogi od stołu można namalować 10 obrazów, każdy zupełnie inny i każdy bardzo dobry”.

To prezentacja tezy, że można szukać satysfakcji twórczej także w działaniach na bardzo skromnym obszarze formalnym, który i tak pozostaje otwarty i nieskończony. Wystarczy czuć i myśleć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto