Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzbogacają się zbiory Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Zakupiono nowy obraz. Zobacz wideo i zdjęcia

Barbara Koś
Obraz pokazują: Rafał Rajkowski, Krzysztof Skarżycki, Leszek Ruszczyk i Mateusz Tyczyński.
Obraz pokazują: Rafał Rajkowski, Krzysztof Skarżycki, Leszek Ruszczyk i Mateusz Tyczyński. Tadeusz Klocek
Nowy nabytek: obraz pod tytułem „Stare domy w Rynku” z 1925 roku autorstwa Władysława Szczepana Szulca zakupiło Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Zaprezentowano go w czwartek, 18 listopada, podczas konferencji w Muzeum.

Kolekcja muzeum mogła zostać powiększona o obraz „Stare domy w Rynku” z 1925 roku, dzięki kolejnemu wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Podkreślił to Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, który w imieniu muzeum podziękował Rafałowi Rajkowskiemu, wicemarszałkowi Województwa Mazowieckiego. W imieniu władz miasta zrobił to wiceprezydent, Mateusz Tyczyński.

- Cieszy nas, że możemy umożliwić muzeum wzbogacanie zbiorów - mówił wicemarszałek, Rafał Rajkowski.

Obraz pokazuje, jak wyglądały w czasie międzywojennym kamienice Gąski i Esterki. Teraz eksponowany w Muzeum Historii Radomia, które pokazywać ma proces rewitalizacji radomskiego Rynku, stanowić będzie ważny element w prezentowaniu tego momentu historii.

O malarzu i historii obrazu mówił Krzysztof Skarżycki, kierownik działu historii muzeum.

Władysław Szulc to artysta pochodzenia żydowskiego, który w pewnym okresie związany był z Radomiem. Malował obrazy rodzajowe, widoki miejskich ulic, placów i architektury. W okresie międzywojennym współpracował z największym wydawcą pocztówek Polskim Towarzystwem Księgarni Kolejowych „Ruch” SP. AKC. Współpraca zaowocowała wydaniem serii pocztówek ilustrowanych jego obrazami.

Krzysztof Skarżycki pokazał te pocztówki.

Władysław Szczepan Szulc - członek rzeczywisty Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, urzędnik kolejowy zatrudniony był w Dyrekcji Kolejowej w Radomiu. W czasie wolnym zaczął malować osiągając wiele sukcesów. To trzykrotna wystawa (1915, 1923, 1926) w warszawskiej Zachęcie czy zlecenie na namalowanie 32 obrazów dla klasztoru na Jasnej Górze.

Na swoich obrazach przedstawiał głównie Radom, jego place, ulice, architekturę. Oprócz Radomia na swoich obrazach uwieczniał również Kielce czy Kazimierz nad Wisłą. Reprodukcje tych dzieł stały się później pocztówkami.

Zginął podczas pracy zawodowej, podczas prób pompy parowej,jeden z elementów pompy trafił Szulca w głowę, który po czterech godzinach od wypadku zmarł w radomskim szpitalu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto