Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaczęło się w Radomiu. W 46 rocznicę wydarzeń czerwcowych miasto przypomina historię fabryki broni. To tam wybuchł strajk robotników

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Dawna siedziba fabryki broni - Zakładów Metalowych imienia generała Waltera w Radomiu. To tu, 25 czerwca 1976 roku rozpoczął się robotniczy strajk.
Dawna siedziba fabryki broni - Zakładów Metalowych imienia generała Waltera w Radomiu. To tu, 25 czerwca 1976 roku rozpoczął się robotniczy strajk. Zdjęcia: Radom.Retropedia
25 czerwca będziemy obchodzili 46 rocznicę robotniczego strajku w Radomiu. Z okazji tamtych pamiętnych wydarzeń Miasto Radom na swoim profilu na Facebooku przypomina najważniejsze wydarzenia w dziejach fabryki broni - Zakładów Metalowych imienia generała Waltera, czyli miejsca gdzie zaczął się zryw.

Do tych wydarzeń bezpośrednio przyczyniła się podwyżka cen żywności jaką ogłosił ówczesny rząd. Rankiem, 25 czerwca 1976 roku strajk rozpoczęli właśnie pracownicy Zakładów Metalowych imienia Waltera, potem przyłączały się do nich załogi innych radomskich fabryk. Kulminacją był marsz tysięcy osób pod siedzibę Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej przy ulicy 1 Maja (dziś 25 Czerwca).

O kolejnych wydarzeniach w czasie strajku piszemy dokładnie w tym kalendarium Radomski Czerwiec'76. Co działo się 46 lat temu w zakładach pracy, na ulicach miasta? (KALENDARIUM)

Poniżej prezentujemy - za miastem Radom - najważniejsze wydarzenia z historii fabryki broni:

  • Decyzję o budowie Fabryki Broni w Radomiu podjął w 1922 roku Centralny Zarząd Wytwórni Wojskowych.
  • Już w 1927 r. produkowano kompletną broń kbk „Mauser”, a do 1939 r. gotowych było ok. 470 tys. sztuk karabinów i karabinków „Mauser” oraz ponad 30 tys. sztuk pistoletów „Vis”.
  • Fabryka produkowała rowery marki „ŁUCZNIK”, które odnosiły sukces rynkowy w Polsce i na świecie (Chiny, Syria, Chile, Brazylia).
  • W 1930 r. radomski rower otrzymał złoty medal i nagrodę „Grand Prix” na III Międzynarodowej Wystawie w Brukseli
  • Fabryka ŁUCZNIK oprócz broni wytwarzała maszyny do pisania, maszyny do szycia, narzędzia samochodowe, części rowerowe i AGD.
  • W okresie PRLu przedsiębiorstwo miało jedną z najlepiej rozwiniętych baz socjalno- kulturalnych w mieście. Funkcjonowały pracownicze ogródki działkowe, hotel robotniczy oraz łaźnia.
  • Funkcjonowała szeroko rozwinięta działalność kulturalna, obejmująca Zakładowy Dom Kultury, orkiestrę, chór, sekcję plastyczną i fotograficzną, kino, salę tradycji i historii oraz bibliotekę.
  • Wydawano gazety zakładowe: „Na Warcie Pokoju”, „Życie Załogi”.
  • Historia Fabryki Broni i osiedla Planty dostępna jest na 11 tablicach z audioguidem w formie turystycznej trasy lub w wersji elektronicznej na www.visitradom.pl/sciezka-po-plantach

Miasto korzystało ze źródła - publikacji "Przemysł siła miasta. Radom w latach 1918 - 1989".

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto