Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakaz handlu od 11 marca. Co zmieni się w Radomiu? Które sklepy będą otwarte w niedzielę?

mk
Agnieszka Witczak - Armacińska z hipermarketu E.Leclerc prezentuje kalendarz niedziel wolnych od handlu, który mogą zobaczyć klienci sklepu.
Agnieszka Witczak - Armacińska z hipermarketu E.Leclerc prezentuje kalendarz niedziel wolnych od handlu, który mogą zobaczyć klienci sklepu. Tadeusz Klocek
Pierwsza niedziela, kiedy obowiązywać będzie zakaz handlu, wypada już 11 marca. Branża handlowa przygotowuje się do zmian. Gdzie w Radomiu zrobimy zakupy 11 marca, a które sklepy będą zamknięte?

Największe w regionie centrum handlowe, czyli Galeria Słoneczna w Radomiu będzie otwarta dla wszystkich klientów, ale tylko w części. Wiadomo, że otwarte będzie Multikino, podobnie jak wszystkie restauracje. To dobra wiadomość zwłaszcza dla osób, które chcą spędzić niedzielę w gronie. najbliższych.

- Galeria będzie otwarta od godziny 9, ale otwarcie poszczególnych sklepów będzie zależało już od ich właścicieli - mówiła nam Anna Łepkowska, dyrektor Galerii Słonecznej.

Nie będzie można korzystać ze sklepów w galerii Feniks przy ulicy Grzecznarowskiego. - Byłem orędownikiem przywrócenia wolnych niedziel. Wszystkie sklepy będą zamknięte z wyjątkiem baru, który świadczy usługi gastronomiczne oraz parku trampolin JumpWorld - mówił nam Henryk Dudek, prezes Feniksa.

Centrum Handlowe M1 również będzie zamknięte. Tam nieczynne mają być nawet dwie restauracje. Z kolei w galerii Atrium Gama będą czynne lokale usługowe: restauracja telepizza oraz apteka. Tam nie wiadomo jeszcze jakich godzinach centrum będzie czynne, podobnie jak w galerii Przy Struga. - Wszystko jeszcze jest w powijakach, ale sądzimy, że kawiarnie, restauracje oraz bawialnie będą czynne - usłyszeliśmy w tym centrum handlowym.

Na pewno będzie czynna stacja benzynowa na terenie radomskiego hipermarketu E.Leclerc.

- Market będzie zamknięty, natomiast od właścicieli punktów będzie zależało, czy będą oferować usługi, ale muszą zrobić to tak, aby nie angażować naszych pracowników - mówi Agnieszka Witczak - Armacińska z hipermarketu E.Leclerc.

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą zakaz handlu w niedziele i święta. Od marca większość sklepów będzie zamknięta w 23 niedziele spośród 44, które pozostaną do końca tego roku.

Przyzwyczajenie, że w każdej chwili można wyskoczyć do sklepu i dokupić to, czego akurat nam zabrakło, może okazać się zgubne. Od marca zaczną obowiązywać nowe przepisy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Zakaz handlu w niedziele. Apelowali o odrzucenie

Polska Rada Centrów Handlowych aktywnie uczestniczyła w dyskusjach na temat wprowadzenia ustawy i przedstawiała argumenty dotyczące jej zdaniem niekorzystnych skutków społeczno-ekonomicznych dla przedsiębiorców, pracodawców, pracowników oraz konsumentów.

Wskazywała na błędy i sprzeczności legislacyjne, a także merytoryczne, a ostatecznie wnioskowała o jej odrzucenie projektu. Tak się jednak nie stało.

Wspólnie z innymi organizacjami związanymi z branżą handlowo-usługową proponowała również alternatywne rozwiązanie, które spełniałoby postulaty związków zawodowych, czyli zagwarantowanie pracownikom handlu obowiązkowych dwóch wolnych niedziel w miesiącu, dzięki nowelizacji Kodeksu Pracy. Głos przedstawicieli branży nie został jednak wysłuchany.

- Zarządcy centrów handlowych przygotowują się do zakazu handlu, ale uzależniają swoje decyzje od warunków, w których działa konkretny obiekt. Zależy to od profilu centrum handlowego, liczby i rodzaju punktów handlowych i usługowych oraz lokalnych zwyczajów zakupowych - tłumaczy Radosław Knap, dyrektor generalny Rady.

Otwarcia w niedziele bez handlu zapowiedziały duże centra w całej Polsce ze względu na mieszczące się w nich placówki, które zgodnie z ustawą mogą działać, czyli kina, restauracje, lodziarnie, czy kwiaciarnie. W planach mają to także mniejsze obiekty posiadające tego typu lokale usługowe wyłączone spod zakazu.

Zakaz handlu w niedziele. Będzie chaos i kolejki?

W tej chwili trudno powiedzieć, ilu klientów będzie korzystać z otwartych placówek. W badaniach realizowanych na zlecenie Rady, jako główne obawy związane z zakazem handlu, klienci centrów handlowych wskazywali chaos, korki i kolejki w soboty. Niejasne jest także dla nich czy dostępne będą kina, restauracje i usługi w centrach. Właściciele centrów finalne decyzje dotyczące otwarcia obiektów w niedziele objęte zakazem będą podejmować zapewne po kwartale, kiedy będzie można ocenić skutki zakazu.

Zakaz handlu w niedziele. Dłużej czynne w tygodniu

Kolejnym rozważanym rozwiązaniem jest wydłużenie godzin otwarcia w tygodniu. Jako pierwsze wdrożyły je już niektóre centra outletowe. Zarządcy galerii w największych miastach, również zdecydowali się już na wydłużenie godzin funkcjonowania centrów w soboty i piątki, a w wielu innych centrach handlowych trwają analizy czy wydłużenie godzin pracy przyniesie efekt.

Zakaz handlu w niedziele. Które niedziele będą handlowe?

Tak czy inaczej, w większość niedziel, jakie pozostaną do końca roku, sklepy będą nieczynne. Na przykład w marcu handel będzie dozwolony jedynie w dwie niedziele (4 i 25 marca), ale w kwietniu tylko w jedną - 29. Przed pozostałymi musimy zrobić zakupy na zapas. Od 2019 roku przepisy będą jeszcze bardziej restrykcyjne. O ile w bieżącym roku zasadą jest, że sprzedaż może się odbywać w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca, o tyle od stycznia przyszłego roku będzie dozwolona już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca.

Zakaz handlu w niedziele. Kiedy będzie nieczynne?

Świąteczne dni, które przypadając w handlową niedzielę sprawią, że sklepy i tak będą nieczynne i są to: Nowy Rok, Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, 1 maja, 3 maja, Zielone Świątki, 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada, 25 i 26 grudnia. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem oraz w niedzielę przed Wielkanocą.
W 2018 roku sklepy będą zamknięte w następujące niedziele: 11 i 18 marca; 1, 8 , 15 i 22 kwietnia; 13 i 20 maja; 10 i 17 czerwca; 8, 15 i 22 lipca; 12 i 19 sierpnia; 9, 16 i 23 września; 14 i 21 października; 11 i 18 listopada oraz 9 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto