Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończył się remont elewacji gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Zobaczcie, jak teraz wygląda zabytkowy gmach

Janusz Petz
Janusz Petz
Gmach Miejskiej Biblioteki Publicznej zyskał dawny blask.
Gmach Miejskiej Biblioteki Publicznej zyskał dawny blask. Tadeusz Klocek
Zakończył się remont elewacji gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Zabytkowy budynek przy ulicy Piłsudskiego 12, zbudowany w 1892 roku jako willa dla rejenta Włodzimierza Kulczyckiego, wygląda jak nowy.

Odnowiono elewację Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu

Modernizacja budynku była konieczna, bo część murów wymagała osuszenia oraz izolacji od przedostającej się wody. Zakres robót obejmował elewację ściany frontowej, a także wymianę drzwi i schodów budynku.

Remontu doczekało się też ogrodzenie biblioteki, które znajduje się od strony zachodniej posesji, czyli przy ulicy Piłsudskiego. Ogrodzenie zbudowano z prętów metalowych na wysokiej podmurówce, ale stan tej podmurówki wymagał naprawy. Od lat nie poprawiane ogrodzenie mogło się zawalić .

Remont liczącego 130 lat budynku był konieczny nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim chodziło o bezpieczeństwo. Użytkownicy podkreślali, że wskutek zmiennej pogody zwłaszcza wichrów i deszczów, część elewacji uległa zniszczeniu. Podsiąkała też woda do fundamentów po większych opadach deszczu.

Sama biblioteka, jak też i ogrodzenie wpisana jest do rejestru zabytków Radomia. Wojewódzki Konserwator Zabytków na remont budynku przekazał 40 tysięcy złotych. Z kolei 800 tysięcy złotych dała gmina Miasta Radomia.

Budynek obecnej biblioteki powstał w roku 1892 dla rejenta Władysława Kulczyckiego w postaci pałacu wzorowanego na antycznej willi. Po zakupie budynku w 1896 przez Handlowe Towarzystwo Akcyjne dobudowano od strony południowej drugi piętrowy budynek aż do budynku sądu. Po I wojnie światowej budynek zajmowała Polska Macierz Szkolna następnie mieścił się Łódzki Bank Handlowy, później Warszawski a w okresie okupacji hitlerowskiej Niemcy zaadaptowali budynek na potrzeby telekomunikacji nadbudowując nad willą piętro. Od roku 1945 budynek stanowił siedzibę Muzeum Okręgowego .

W 1992 roku budynek przeznaczono na siedzibę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej obecnie Miejskiej Biblioteki Publicznej imienia Józefa i Andrzeja Załuskich.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto