Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończył się remont kamienicy Deskurów. W październiku mieszkańcy będą mogli zajrzeć do środka

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Kamienica Deskurów jest już po przebudowie. W październiku radomianie będą mogli zajrzeć do wnętrz i poznać efekty prac trwających od 2017 roku.
Kamienica Deskurów jest już po przebudowie. W październiku radomianie będą mogli zajrzeć do wnętrz i poznać efekty prac trwających od 2017 roku. Urząd Miejski/Łukasz Wójcik, Instytut Miejski - Kamienica Deskurów
- To było trudne zadanie, ale efekt po przebudowie przechodzi oczekiwania - mówi Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia. I zapowiada, że kamienica Deskurów po przebudowie ma tętnić życiem i ożywić Miasto Kazimierzowskie. Będzie tam część kulturalna, muzealna, edukacyjna, ale też komercyjna z kawiarnią i restauracją. Jak szybko budynek zacznie tętnić życiem, jak szybko się to stanie będzie zależało od pieniędzy. Tych trzeba poszukać także w budżecie Radomia.

Kamienica Deskurów to tak naprawdę kompleks budynków w kwartale Miasta Kazimierzowskiego, ograniczonego ulicami Rwańską i Grodzką z jednej strony oraz Rynkiem i placem kościoła farnego.

Odbudowany zabytek

Przez lata obiekt stał pusty i popadał w coraz większa ruinę. Przebudowa była potężna, od budowy i wzmocnienia fundamentów, przez piwnice i kolejne kondygnacje, kończąc na nowym dachu. Przebudowano klatki schodowe, stropy, nowe są wszystkie instalacje. Z pierwotnych budynków zostały ściany zewnętrzne i to nie wszystkie, część była w tak złym stanie, że konieczna była rozbiórka.

- Pod względem inwestycyjnym ten obiekt był straszny. Okazało się na przykład, że tam nie ma fundamentów - mówi Mateusz Tyczyński. - Ale, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, to co się udało się zachować ze starej substancji zostało wyremontowane. Przebudowa była trudna, ale udało się doprowadzić ja do finiszu. Ja już widziałem kamienice od środka i uważam, że efekt przechodzi oczekiwania.

Radomianie efekty trwających od 2017 roku prac będą mogli zobaczyć w październiku. na grudzień miasto planuje, że wewnątrz odbędzie się część zaplanowanego w Rynku kiermaszu świątecznego i być może małe wydarzenie kulturalne.

Teraz jednak w kamienicy zaczynają się odbiory techniczne. - kamienica została dopuszczona do użytkowania przed inspektora nadzoru budowlanego i to jest najważniejsze - zaznacza Mateusz Tyczyński. _ teraz my, jako inwestor bardzo dokładnie sprawdzimy, czy prace zostały wykonane zgodnie ze sztuką i projektem. Oczywiście już w ich trakcie wszystko było sprawdzane. teraz może okazać się, że będą potrzebne drobne poprawki, ale to już będą drobiazgi.

Plan na kamienicę Deskurów

Kamienica Deskurów to potężny obiekt z wewnętrznym patio pod szklanym dachem. Jest tam miejsce na prowadzenie różnej działalności. W piwnicy jest duża sala wystawiennicza z zapleczem. Tam ma być działalność muzealna. Założenia były takie, że wystawa będzie poświęcona historii Radomia ze szczególnym upamiętnieniem Wydarzeń radomskiego Czerwca'76. Ostatecznej decyzji jednak nie ma, wiele będzie zależało od tego, jakimi pieniędzmi będzie mogło gospodarowało miasto.

- Prowadzimy rozmowy z Muzeum Malczewskiego i samorządem Mazowsza, są na wstępnym etapie, ale zapowiadają sie obiecująco - przekonuje wiceprezydent Tyczyński. Na parterze jest miejsce na restaurację, kawiarnię, do dyspozycji będzie też lokal usługowy. - Kiedy tylko zakończą się odbiory Miejski Zarząd Lokalami będzie szukał najemców tej części komercyjnej - dodaje Tyczyński.

Na pierwszym pietrze będzie część kulturalna i edukacyjna. Tam swoją siedzibę znajdzie Centrum organizacji pozarządowych, będzie też miejsce dla organizacji pozarządowych. Będzie tam prowadzona edukacja kulturalna, obywatelska, ale też artystyczna.

- Rewitalizacja kamienicy to kolejny krok w kierunku ożywienia Miasta Kazimierzowskiego. Chcemy, by obiekt pełnił m.in. funkcję muzealną, edukacyjną i kulturalną. Swoje miejsce znajdą tam między innymi organizacje pozarządowe, od których oczekujemy aktywnego działania w tej przestrzeni. Oczywiście będzie też część komercyjna - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. - Mam nadzieję, że pojawią się ciekawe propozycje na zagospodarowanie pomieszczeń w taki sposób, by Miasto Kazimierzowskie przyciągało mieszkańców i turystów.

Kamienicą będzie administrować Miejski zarząd Lokalami. Instytut Miejski z jego działalnością muzealną i kulturalną poprowadzi zaś "Resursa Obywatelska". W zamysłach było powołanie oddzielnej placówki, ale na to nie zgodzili się radni opozycji.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto