Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończyła się Radomska Wiosna Literacka organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną

Barbara Koś
Jako pierwsza zaprezentowała swoją twórczość Aleksandra Zielińska, przedstawicielka młodego pokolenia twórców, autorka nominowanej do Nagrody Gombrowicza książki "Bura i szał". Spotkanie prowadziła Marta Trojanowska.
Jako pierwsza zaprezentowała swoją twórczość Aleksandra Zielińska, przedstawicielka młodego pokolenia twórców, autorka nominowanej do Nagrody Gombrowicza książki "Bura i szał". Spotkanie prowadziła Marta Trojanowska. Miejska Biblioteka Publiczna Facebook
Choć wskutek reżimu sanitarnego nie uczestniczyło w niej tylu czytelników, co zawsze, ważne, że planowana na rok poprzedni i zawieszona impreza, powróciła.

Podkreślił to otwierając cykl Wiosennych spotkań , Przemysław Czaja, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu, mówiąc że i on, i wszyscy pracownicy biblioteki, bardzo cieszą się z tego, że pisarze znów mogą spotykać się ze swoimi czytelnikami.

- To jest wydarzenie z bogatą historią i tradycją, więc dobrze, że możemy je znów organizować. To dobrze, że choć jeszcze w małym gronie, możemy się spotkać - mówił dyrektor Przemysław Czaja.

Tym razem gośćmi Wiosny byli Aleksandra Zielińska, Marianna Oklejak, Cezary Harasimowicz i Marcin Kępa, a spotkania zaplanowano w Bibliotece Głównej, Filii numer 2 i Filii numer 6.

Jako pierwsza zaprezentowała swoją twórczość Aleksandra Zielińska, przedstawicielka młodego pokolenia twórców, autorka nominowanej do Nagrody Gombrowicza książki "Bura i szał".

Jej najnowsza powieść to „Sorge”, o której krytycy pisza, że to książka o stracie i żałobie, zarówno po zmarłych, jak i żywych.

Akcja dzieje się we wczesnych latach dwutysięcznych w małej miejscowości Sorge na Lubelszczyźnie. Główna bohaterka rozpoczyna pracę w szkole podstawowej. Pod koniec roku szkolnego dochodzi do tragedii…

- Powieść jest mocna oparta na moich życiowych doświadczeniach, mam nadzieję, że czytelnik będzie w stanie odczuć te emocje i utożsamiać się z bohaterkami - mówiła Aleksandra Zielińska.

Marta Trojanowska rozmawiała też z pisarką o bohaterach innych jej książek "Przypadek Alicji", "Bura i szał" i "Kijanki i kretowiska" - ludziach dramatycznie przekraczających granicę własnych światów.

Spotkanie odbyło się w fili numer 6, przy ulicy Kusocińskiego 13.

W piątek, 14 maja, w fili numer 2 przy ulicy Zientarskiego 1A z najmłodszymi czytelnikami spotkała się znana ilustratorka, Marianna Oklejak, autorka książki "Cuda wianki".

Razem z dziećmi jako Misiek- Zdzisiek stworzyła "portret pamięciowy" potwora, który porwał maskotkę małpki, a także ogromny rysunek ściśle według wskazówek dzieci.

Było czytanie przygód Basi, wspaniała gra aktorska i tylko na końcu jedna z dziewczynek powiedziała: pani jest Marianna Oklejak, a nie Misio Zdzisio. Reszta przedszkolaków uwierzyła…

Także w piątek, 14 maja, odbyło się spotkanie z Cezarym Harasimowiczem, - scenarzystą, aktorem, dramaturgiem i pisarzem.

Jest on autorem wydanych niedawno książek wspomnieniowych "Mirabelka" oraz "Saga, czyli filiżanka, której nie ma".

O tej właśnie autobiograficznej powieści w której autor ukazuje barwne dzieje swojej rodziny, dyskutowano najwięcej.

-Historia mojej rodziny to cząstka historii naszego kraju – mówił gość.

- Piękna, poruszająca opowieść o losach rodzinnych, utraconej filiżance, koniu Pikadorze i smutku w kobiecych oczach, pełna starych fotografii, wspomnień i ciepła na pewno znajdzie w Radomiu czytelników- zapewniła gościa Marta Trojanowska prowadząca spotkanie.

Spotkanie z Cezarym Harasimowiczem odbyło się w bibliotecznym ogrodzie.

W tym samym miejscu w sobotę, 15 maja, odbyła się promocja książki Marcina Kępy "Trójkąt niebezpieczeństwa".

Znany radomski literat Marcin Kepa opowiadał o swoim retro - kryminale, który pozwala czytelnikowi przenieść się w czasy przedwojennego Radomia.

Bo kiedy pewnego wiosennego dnia 1938 roku znany notariusz popełnia spektakularne samobójstwo, nikt w mieście nie ma wątpliwości, że kryje się za tym wielka, mroczna tajemnica…

Z Marcinem Kępą rozmawiał Dariusz Wróbel, a spotkanie było transmitowane na bibliotecznym Facebooku. Można je obejrzeć teraz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakończyła się Radomska Wiosna Literacka organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto