Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończyła się rozbudowa i modernizacja instalacji gazów medycznych w szpitalu w Radomiu. Instalacja jest teraz w każdej sali szpitalnej

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Konferencja odbyła się na terenie radomskiego szpitala.
Konferencja odbyła się na terenie radomskiego szpitala. Patryk Samborski
To była jedna z najważniejszych inwestycji z punktu widzenia codziennego funkcjonowania Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Zakończyła się kosztująca ponad 8,5 miliona złotych rozbudowa i modernizacja instalacji gazów medycznych. Na terenie szpitala rozprowadzonych zostało aż 10 kilometrów nowych przewodów, które doprowadzają tlen i inne gazy medyczne do każdej sali.

Zakończyła się rozbudowa instalacji gazów medycznych w szpitalu w Radomiu

W środę, 14 grudnia odbyła się konferencja prasowa, podczas której oficjalnie poinformowano o zakończeniu jednej z ważniejszych inwestycji dotyczącej infrastruktury Radomskiego Szpitala Specjalistycznego imienia doktora Tytusa Chałubińskiego w Radomiu. Mowa o rozbudowie i modernizacji instalacji gazów medycznych. Inwestycja warta 8,5 mln złotych została zrealizowana dzięki dotacji przyznanej szpitalowi przez Wojewodę Mazowieckiego z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Na terenie szpitala zostało rozprowadzonych aż 10 kilometrów nowych przewodów doprowadzających do każdej sali i do każdego łóżka tlen i powietrze. Jest też nowa instalacja próżniowa.

Zobacz więcej:

Dotychczas gazy medyczne były dostępne jedynie na niektórych salach. Stara instalacja, przy okazji inwestycji, została zmodernizowana i dostosowana do aktualnych wymogów. Teraz w każdej sali jest zamontowany panel, gdzie gazy medyczne są dostępne. Można dzięki temu podłączyć między innymi respirator i inny sprzęt medyczny. Będzie to służyło nie tylko mieszkańcom Radomia, ale też okolicznych miejscowości

- mówił Marek Pacyna, dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Warto podkreślić, że wsparcie Wojewody pokryło aż 99 procent wartości całej inwestycji. - To bardzo potrzebna inwestycja, ponieważ prowadza wysoki standard dotyczący leczenia pacjentów. Dzięki wsparciu jest on teraz dostępny na terenie wszystkich szpitalnych oddziałów. Inwestycja ta w znakomity sposób zwiększa to bezpieczeństwo pacjentów, skuteczność leczenia i komfort pracy personelu medycznego, od lekarzy po pielęgniarki - mówił Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki.

Chciałbym pogratulować panu dyrektorowi bardzo sprawnie przeprowadzonej inwestycji. Czasu nie było zbyt wiele, bo niespełna pięć miesięcy. Cieszę się, że udało się ją zrealizować w tak szybkim czasie. Dziś nie cieszylibyśmy sobie tego sukcesu, gdyby nie pieniądze, które popłynęły z Urzędu Wojewódzkiego. Na ręce pana wicewojewody Artura Standowicza serdeczne podziękowania za szybką, roztropną, racjonalną i bardzo dobrą decyzję dla radomskiego szpitala

- podkreślał Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Za inwestycję odpowiedzialna była firma Inmed specjalizująca się w tego typu przedsięwzięciach, jednak jak przekazywali przedstawiciele przedsiębiorstwa, inwestycja w Radomiu była wyzwaniem z kilku powodów. Jednym z nich był na pewno wiek samego budynku, drugim natomiast fakt, że podczas modernizacji i tworzenia instalacji żaden z oddziałów szpitalnych nie został wyłączony z funkcjonowania.

- Była to praca jak na żywym organizmie. Bez zrozumienia w postaci dyrekcji szpitala i bez naszej wiedzy oraz elastyczności, ta inwestycja nie byłaby możliwa - mówiła Anna Zielińska, przedstawicielka firmy Inmed. - To, co zrealizowaliśmy to między innymi dziesięć kilometrów rur miedzianych o różnych średnicach. Część z nich jest widoczna, zaś zdecydowana większość kryje się w ścianach. Oprócz tego zamontowanych zostało pięć tysięcy podkładek, ponad pięćdziesiąt sygnalizatorów, dwieście paneli liczących od jednego do trzech stanowisk, a także instalacja w bloku operacyjnym. Wszystko to realizowaliśmy na pracującym obiekcie. Pacjenci nie odczuwali ogromu tej inwestycji - dodawała.

Instalacje gazów medycznych to nic innego, jak system doprowadzania tlenu, podtlenku azotu medycznego, sprężonego powietrza, próżni medycznej, dwutlenku węgla i innych gazów. Wykorzystywane są one między innymi podczas zabiegów medycznych, w diagnostyce, profilaktyce. W większości instalacje gazów medycznych wykonuje się dla potrzeb anestezjologii.

Zobacz zdjęcia z konferencji prasowej i wizyty na poszczególnych oddziałach w szpitalu:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto