Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zasłużony dla Miasta Pionki to Kazimierz Iwanowski i ks. Leon Czerwiński. Burmistrz Zawodnik miał pretensje do redakcji Pionki24

Iza Gajewska
Po kilkunastogodzinnym formalnym zamieszaniu w piątek, 28 września w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach odbyła się 65. uroczysta sesja Rady Miasta Pionki. W trakcie sesji przez aklamację przyjęte zostały dwa projekty uchwał o nadaniu tytułu „Zasłużony dla Miasta Pionki” dla Kazimierza Iwanowskiego i ks. Leona Czerwińskiego.

Sesję otworzył przewodniczący Rady Zbigniew Belowski, który w pierwszej kolejności odczytał treść uchwały o nadaniu tytułu dla Kazimierza Iwanowskiego.

- Proszę nie spodziewać się ode mnie przemowy, nie jestem człowiekiem słowa, jestem raczej człowiekiem czynu doskonale czującym się w działaniu. W tak miłym momencie chciałbym wyrazić wdzięczność za nadanie mi tego zaszczytnego wyróżnienia – nie wiem czy naprawdę na niego zasługuję – mówił podczas uroczystości Kazimierz Iwanowski

Ksiądz Leon Czerwiński jako drugi w piątek odebrał tytuł „Zasłużony dla Miasta Pionki”. Pamiątkowy grawerton, kwiaty i kopię uchwały na ręce księdza przekazał przewodniczący rady Zbigniew Belowski, przewodnicząca kapituły Ewa Figurska oraz burmistrz Romuald Zawodnik.

Kontrowersyjny tytuł

Podczas piątkowej sesji drugą osobą, która została uhonorowana tytułem „Zasłużony dla Miasta Pionki” był ksiądz Leon Czerwiński. Ksiądz Leon jeszcze kilka miesięcy temu był proboszczem parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.

Kandydatura zgłoszona przez burmistrza Pionek Romualda Zawodnika od samego początku wywoływała szereg kontrowersji i zdecydowany publiczny sprzeciw mieszkańców Pionek. Dziesiątki komentarzy na portalu społecznościowym, które w zdecydowanej większości były podpisane przez osoby z imienia i nazwiska świadczyć mogły o niezadowoleniu mieszkańców z faktu przyznania tego zaszczytnego tytułu.

Burmistrz: "świństwo i chamstwo"

Jak czytamy na Pionki24, tuż przed sesją z powodu nieprzychylnych komentarzy i opublikowanego 31 sierpnia przez redakcję Pionki24 materiału „Internauci nie chcą tytułu „Zasłużonego” dla ks. Leona Czerwińskiego? Są słowa oburzenia, pytania i wulgaryzmy” burmistrz Romuald Zawodnik poinformował, że obecność redakcji Pionki24 podczas uroczystej sesji nie będzie mile widziana.

Zdaniem burmistrza, podanie do publicznej wiadomości informacji o głosie niezadowolenia o nadaniu tytułu „Zasłużonego dla Miasta Pionki” dla księdza Leona Czerwińskiego było "świństwem i chamstwem" ze strony redakcji. Później miał zakazać wpuszczania jej dziennikarzy na koncert, który zwieńczał uroczystości.

O zasłużonych

Wnioskodawcą nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Pionki” dla Kazimierza Iwanowskiego oraz ks. Leonowi Czerwińskiemu jest burmistrz Romuald Zawodnik.

Kazimierz Iwanowski urodził się 15 listopada 1931r. w Pionkach. Z wykształcenia jest technikiem ekonomistą. Był długoletnim pracownikiem fizycznym i umysłowym byłych ZTS „Pronit” w Pionkach, w których pracował w latach 1950-1990. Mieszkańcom Pionek znany jest przede wszystkim z miłości do sportu, a także działalności społecznej i charytatywnej na rzecz rozwoju Pionek i Pionkowskiego sportu.

W latach 1950-1960 Kazimierz Iwanowski był czynnym zawodnikiem sekcji lekkoatletycznej i sekcji piłki nożnej w KS „Unia” Pionki i KS „Pronit” Pionki. Mistrz byłego woj. kieleckiego w biegach długich na 3,5 i 10 kilometrów. W tych latach był także członkiem kadry narodowej Zrzeszenia Sportowego „Unia” w Polsce i mistrzem tego Zrzeszenia na dystansie 5 i 10 kilometrów.

Po zakończeniu kariery sportowej czynnie włączał się w życie sportowe miasta. W latach ‘80 pełnił funkcję członka Zarządu MZKS „Proch” Pionki. Od 1983 do 1993 był kierownikiem drużyny seniorów tego klubu. W latach 1991-1995 zasiadał w Zarządzie radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. W latach 1991-1993 prezes MZKS „Proch” Pionki a w okresie 1991-1998 Sekretarz Klubu. Za swoje zasługi wyróżniony został: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem za zasługi dla woj. radomskiego i licznymi odznaczeniami PZPN.

IDĘ NA WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 – DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Ksiądz Leon Czerwiński ukończył Liceum Ogólnokształcące w Iłży, gdzie zdał maturę w 1962 roku. Następnie studiował w Seminarium Duchownym w latach 1962-1969. 20 października 1964 roku otrzymał kartę wcielenia do wojska i został zabrany ze studiów seminaryjnych. W styczniu 1965 roku po zgromadzeniu alumnów żołnierzy w trzech ośrodkach, został przydzielony do Opola, gdzie służył do 20 października 1966 roku.

Parafia NMP Królowej Polski została erygowana przez ks. Biskupa Edwarda Materskiego z dniem 1 stycznia 1984 roku i wówczas otrzymał nominację na Proboszcza tej Parafii. Zezwolenie na budowę kościoła parafia otrzymała w 1985 roku i bezzwłocznie ks. Leon przystąpił do wykonywania wykopów i ław fundamentalnych. Po długich staraniach otrzymał również zezwolenie na budowę dzwonnicy, w której mieści się kaplica przedpogrzebowa i chłodnia z kostnicą. Otrzymał też pozwolenie na budowę domu parafialnego. Tę inwestycję ks. Czerwiński prowadził równolegle z budową kościoła. Najpierw wybudowano kościół dolny mieszczący się pod częścią prezbiterialną, gdzie przeniesiono nabożeństwa z tymczasowej kaplicy do kościoła dolnego. W następnym etapie budował kościół nawowy, który zabezpieczono tymczasową ścianą odgradzającą planowane prezbiterium i organizowane nabożeństwa w tej części kościoła. W następnym etapie ks. Leon przystąpił do budowy części prezbiterialnej z kaplicą tytularną, zakrystiami i wieżą kościoła. W 2000 roku księża zamieszkali wreszcie w nowo wybudowanym domu parafialnym. Obecnie ks. Leon Czerwiński jest dumny z kolejnego dzieła – dwa lata temu w kościele dolnym udało się wybudować kopię Groty Narodzenia Pańskiego z Betlejem. W domu parafialnym oprócz salek katechetycznych są w użytku sale audiowizualne, gdzie różne grupy formacyjne a w szczególności harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej mają stałą możliwość spotykania się i formacji. Z tej sali korzysta też młodzież Liceum Ogólnokształcącego czy Stowarzyszenie Amazonki. Społeczne Ognisko Muzyczne urządza również koncerty, organizowane są również występny artystyczne a czasami projekcje filmów.
Ksiądz Leon pełni służbę proboszcza w Pionkach prawie 35 lat, poświęcając wiernym i temu miastu najlepsze lata swojego życia.
W związku z zasługami Księdza Leona Czerwińskiego dla społeczności Miasta Pionki, powinien on zostać uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Miasta Pionki”.
- czytamy w uzasadnieniu wniosku.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pionki.naszemiasto.pl Nasze Miasto