Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbiornik wodny w osiedlu nad Potokiem w Radomiu prawie gotowy. Trwa jego napełnianie. Zobacz, jak wygląda

Janusz Petz
Janusz Petz
Przez pewien czas w zbiorniku na osiedlu nad Potokiem będzie 6 odrębnych oczek wodny, dopiero po jego pełnym napełnieniu będzie jednolita tafla wody.
Przez pewien czas w zbiorniku na osiedlu nad Potokiem będzie 6 odrębnych oczek wodny, dopiero po jego pełnym napełnieniu będzie jednolita tafla wody. Janusz Petz
Trwa napełnianie wodą zbiornika retencyjnego na radomskim osiedlu nad Potokiem . W otoczeniu nowego zbiornika prowadzone są jeszcze ostatnie prace budowlane.

Zbiornik retencyjny na osiedlu nad Potokiem w Radomiu prawie gotowy

Obecnie na terenie zbiornika w najgłębszych miejscach są pojedyncze oczka wodne. Dopiero po pełnym napełnieniu zbiornika będzie jednolita tafla wody obejmująca cały teren zbiornika. Ma on pełnić funkcję retencyjną, może więc się zdarzyć w przyszłości taka posucha, że znów zobaczymy zamiast zbiornika pojedyncze zalewiska. W samej niecce zbiornika wykonano już główne prace, z trzech stron skończona jest ścieżka rowerowa. Na razie rowerzyści będą mogli jeździć jedynie po pętli okalającej zbiornik. W przyszłości zostanie ona połączona z trasą rowerową wzdłuż projektowanego ostatniego odcinka trasy NS.

Na ukończeniu jest budowa parkingu od strony Gołębiowa, trwają jeszcze prace przy drogach dojazdowych i utwardzonych ścieżkach. Nie wiadomo jak długo będzie trwało zapełnianie zbiornika, wszystko zależy od ilości opadów. Nie można zamknąć przepływu wody w Potoku Północnym, bo przyniosłoby to szkodę dla roślinności na terenie w dole potoku.

Wylęgarnia komarów ?

Budowa zbiornika, która wiązała się z między innymi z dość czasochłonnymi i kosztownymi pracami związanymi z przełożeniem kabli i sieci wodociągowych w inne miejsce, a także uporządkowaniem terenu i wycięciem na dużym obszarze zarośli raczej budziła pozytywną reakcję mieszkańców okolicznych osiedli - przede wszystkim osiedla nad Potokiem i Gołębiowa.

Z wpisów internetowych wynika jednak, że nie wszystkim spodobał się sam pomysł. Niektórzy uważają, że będzie to „wylęgarnia komarów”, jeszcze innym nie podoba się sam projekt związany z wycięciem dużej ilości drzew oraz wylaniem dużej ilości betonu oraz utwardzonym płytami dnem, zamiast pozostawienia naturalnej roślinności wodnej. Nie wiadomo, czy ze zbiornika będą mogli korzystać wędkarze, ale raczej nie, bo ma on pełnić funkcję retencyjną, zbierać wodę, również w drugiej strony torów, nawet jeszcze z terenu lotniska.

Mała rekreacja

Podczas projektowania zbiornika mniejszą wagę przywiązywano do jego ewentualnego wykorzystania dla celów rekreacyjnych. „Doprojektowano” jedynie ścieżkę rowerową. W ramach budżetu obywatelskiego zgłoszono natomiast projekt „Relaks nad Potokiem” przewidujący rekreacyjne, „spacerowe” wykorzystanie nowego zbiornika. Gdyby projekt wartości 1,5 miliona złotych zyskał akceptację radomian w otoczeniu zbiornika pojawiłyby się ławki, kosze na śmieci, oświetlenie, miejsce na grilla. Projekt przepadł jednak w głosowaniu.

Wykonawcą zbiornika, który powstał pomiędzy torami kolejowymi a ulicą Olsztyńską jest wyłonione w przetargu konsorcjum firm - Zakład Usług Wodno - Melioracyjnych i Rekultywacji z Sandomierza oraz Inżynieria Wodna z Końskich. Jest to inwestycja w ramach Programu Life, której celem jest poprawa jakości wody i bioróżnorodności oraz zminimalizowanie przepływów w Potoku Północnym. To jest jedna z trzech głównych inwestycji, która zmieni tą część miasta. Pierwszą była modernizacja trasy kolejowej numer 8, a kolejną będzie budowa trasy NS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto