Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w radomskich szpitalach. Wojewoda mazowiecki zapowiada nową strategię w walce z epidemią koronawirusa

Janusz Petz
Janusz Petz
O zmianie strategii zwalczania koronawirusa mówił w Radomiu wojewoda Konstanty Radziwiłł.
O zmianie strategii zwalczania koronawirusa mówił w Radomiu wojewoda Konstanty Radziwiłł. Tadeusz Klocek
Pacjenci z koronawirusem z regionu radomskiego, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia będą transportowani do Warszawy, albo Puław. Szpital miejski w Radomiu, które obecnie specjalizuje się w leczeniu choroby COVID-19 wraca do normalności. Takie są skutki zmiany strategii w walce z epidemią, które przedstawił na konferencji prasowej w Radomiu wojewoda Konstanty Radziwiłł.

Radomski Szpital Specjalistyczny 3 września otrzymał decyzję wojewody mazowieckiego, polecającą zapewnienie łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym SARS- CoV – 2 (w tym także łóżek z respiratorami), na bazie Oddziału Zakaźnego.

Jednocześnie wojewoda wydał decyzję odwołującą od 15 września polecenie utworzenia szpitala jednoimiennego. Na prośbę szpitala wojewoda zgodził się, aby wydłużyć ten termin do 28 września. Dyrekcja radomskiej placówki prosiła o przedłużenie terminu wprowadzenia zmian organizacyjnych z powodu konieczności czyszczenia oddziałów w tym fumigacji, likwidacji śluz i przeprowadzenia niezbędnych napraw i remontów. Obecnie W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym dla pacjentów COVID-19 przeznaczone są 282 łóżka, z czego zajętych jest 29 łóżek (zarówno przez pacjentów z koronawirusem, jak i pacjentów z podejrzeniem wirusa).

Józefów z łóżkami „covidowymi”

Z kolei Mazowiecki Szpital Specjalistyczny na Józefowie – zgodnie z decyzją ministra zdrowia - będzie miał obowiązek zapewnienia łóżek dla pacjentów z podejrzeniem SARS- CoV-2 do wstępnej diagnostyki. W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego, pacjent będzie przeniesiony do szpitala z oddziałem zakaźnym lub do szpitala w Warszawie, albo Puławach, jeśli będzie wymagać wysokospecjalistycznych procedur podczas leczenia.

Nowa strategia

Według nowej, jesiennej strategii walki z koronawirusem przedstawionej przez Ministerstwo Zdrowia lecznictwo szpitalne zostało podzielone na 3 poziomy. Na trzecim najwyższym znalazło się 9 placówek w Polsce, w tym właśnie szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie i szpital w Puławach. Do tych placówek będą trafiali pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Jednak będzie można w nich udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone koronawirusem. W tych szpitalach przygotowano ponad 2 tysiące miejsc. 

W poziomie drugim znajdzie się 87 oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, które będą przygotowane na przyjęcie pacjentów z COVID-19. W sumie znajduje się w nich około 4 tysiące miejsc dla pacjentów wymagających opieki typowo internistycznej, ale także na przykład podłączenia do respiratora. Natomiast pierwszy poziom obejmie szpitale będące w tak zwanej sieci szpitali. Takich szpitali, które są w sieci jest w Polsce ponad 600.

Nowe zachorowania

- Nie ma co ukrywać. Chcemy, żeby społeczno – gospodarcze wróciło do normy, żadna gospodarka nie wytrzyma zbyt długiego zamrożenia. Przywracamy trochę normalności służbie zdrowia, w tym sensie, że do tej pory była niewielka liczba placówek zajmujących się zakażonymi koronawirusem. Teraz wiemy znacznie więcej jak ludzie przechodzą chorobę COVID-19, chcemy więc otworzyć system na pacjentów, którzy przechodzą inne choroby. Przecież oprócz pacjentów z koronawirusem mamy pacjentów onkologicznych, z chorobami serca, czekającymi na planowe operacje – powiedział podczas konferencji prasowej wojewoda Konstanty Radziwiłł.

Po zmianie na pierwszej linii frontu mają być lekarze rodzinni. Już na tym poziomie lekarz będzie mógł zlecić wykonanie testu, bez badania, jedynie na podstawie rozmowy telefonicznej. Drugim szczeblem będą praktycznie wszystkie szpitale - w regionie radomskim będą to wszystkie szpitale powiatowe. W takich placówkach wszystkie te szpitale będą musiały być wyposażone w izolatki, gdzie trafią pacjenci z podejrzeniem koronawirusa. Pacjent zakażony trafi do jednego z 9 wyznaczonych szpitali na Mazowszu z oddziałami zakaźnymi. Zakażeni wymagający wysoko specjalistycznego trafią do jednego z 9 szpitali w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto