Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legalny dostęp do broni w polskiej Konstytucji? Internauci już zbierają podpisy pod petycją

Janusz Petz
W sklepie Sedyko w Radomiu można kupić bardzo różne egzemplarze broni myśliwskiej, ale też broń krótką. - Rynek broni bojowej jest bardzo niewielki - mówi sprzedawca Edwin Zieliński.
W sklepie Sedyko w Radomiu można kupić bardzo różne egzemplarze broni myśliwskiej, ale też broń krótką. - Rynek broni bojowej jest bardzo niewielki - mówi sprzedawca Edwin Zieliński. Tadeusz Klocek
Pistolety i strzelby w każdym domu? Po ostatnich zamachach terrorystycznych w Paryżu wrócił temat powszechnego dostępu do broni palnej w Polsce.

Zwolennicy złagodzenia przepisów uważają, że większa ilość broni palnej w rękach szanowanych obywateli mogłaby w wielu okolicznościach pozwolić zneutralizować bandytów. Przeciwnicy liberalnego prawa uważają, że większa ilość broni nie postawi tamy dla terroryzmu ani bandytyzmu. Przeciwnie - spowoduje, że o broń będzie łatwiej i zginie więcej ludzi.

Petycja o dostęp do broni w Konstytucji

Akcję zbierania podpisów pod petycją do prezydenta Andrzeja Dudy o przeprowadzenie ogólnonarodowego referendum konstytucyjnego o wprowadzenie prawa do powszechnego posiadania broni zainicjował polonijny dziennikarz Mariusz Max Kolonko z USA. Jego zdaniem, tragedia w Paryżu jest jedną z odsłon wojny cywilizacji, a Europejczycy muszą zacząć się bronić. Zupełnie nie do zaakceptowania dla dziennikarza i publicysty jest to, że w Polsce na 100 mieszkańców przypada statystycznie jedynie 1,3 sztuki broni, wielokrotnie mniej niż w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii albo Arabii Saudyjskiej.
[sndh]
- Dla nas sprawa jest oczywista. Zdrowy psychicznie, niekarany i pełnoletni obywatel Rzeczpospolitej ma prawo posiadać broń, aby się nią bronić. Jeśli mamy prawo żyć, to mamy prawo bronić życia. To wynika z Konstytucji - mówi Paweł Madaliński z fundacji Ad Arma, zajmującej się propagowaniem powszechnego dostępu do broni palnej. Prezes tej fundacji Jacek Hoga już 26 listopada o godzinie 18 w sali konferencyjnej restauracji Rozmaryn w Radomiu wygłosi wykład na temat dostępności broni palnej w Polsce.

Bezpieczniej bez broni?

Łagodzenie przepisów prawnych w kwestii dostępności do broni ma też swoich przeciwników. - Byłem związany z agencją ochroniarską i mogę wszystkich zapewnić, że osoba nieobyta z bronią raczej się nią nie obroni w sytuacji zagrożenia albo użyje jej niewłaściwie - mówi poseł PO Leszek Ruszczyk, przypominając wiele przypadków tragicznych pomyłek albo nieszczęśliwych wypadków.

Ze statystyk policyjnych wynika, że w 2014 roku wojewódzka policja w Radomiu wydała 636 pozwolenia, w tym tylko siedem sztuk broni do obrony osobistej, 407 myśliwskiej, 126 sportowej i 44 kolekcjonerskiej. Wydano też 12 odmów.

JAK DOSTAJE SIĘ TERAZ POZWOLENIE NA BROŃ?

Pozwolenie na broń palną, w tym palną bojową, myśliwską, sportową, gazową, alarmową i sygnałową wydaje komendant wojewódzki policji. Osoba ubiegająca się o broń musi wskazać we wniosku okoliczności, które jej zdaniem uzasadniają wydanie pozwolenia na podany rodzaj broni. W przypadku broni palnej do ochrony osobistej należy wskazać okoliczności faktyczne, poparte konkretnymi przykładami, świadczącymi o ponadprzeciętnym, stałym, realnym zagrożeniu życia lub zdrowia wnioskodawcy. Trzeba wskazać jednostkę policji lub prokuratury, gdzie zgłaszano zdarzenia dotyczące zagrożenia życia. Nie mogą dostać pozwolenia osoby z zaburzeniami psychologicznymi.

Zobacz też: Nielegalne karabiny, strzelby i amunicja - duża akcja kieleckiej i śląskiej policji (TVN24 / x-news)

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto