MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Aleja Wojska Polskiego w Radomiu wreszcie doczeka się przebudowy

Marcin Walasik
Głębokie koleiny, mnóstwo pęknięć i łat, brak chodników oraz ograniczenie prędkości do 40 kilometrów na godzinę - tak wygląda już od wielu lat aleja Wojska Polskiego, stanowiąca miejski odcinek dróg krajowych numer 9 i 12.

Zobacz też:
Remont na Żółkiewskiego w Radomiu idzie pełną parą

W tegorocznym budżecie gminy zapisano ponad półtora miliona złotych na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej.

Niechlubna wizytówka

Aleja Wojska Polskiego, ze względu na fatalny stan techniczny, jest niechlubną wizytówką naszego miasta na mapie drogowej kraju. Sama wymiana nawierzchni nic nie pomoże, ponieważ arteria wymaga generalnej modernizacji. Na to zadanie potrzeba jednak wielu milionów złotych. Władze miasta zapowiadają, że będą starały się o zewnętrzne dofinansowanie.

- Jesteśmy przekonani, że opracowanie pełnej dokumentacji projektowej zdecydowanie zwiększy nasze szanse na pozyskanie pieniędzy ze źródeł zewnętrznych - mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent odpowiedzialny za drogi i komunikację.

Urzędnicy zamierzają aplikować o potrzebne pieniądze ze wszystkich, możliwych programów. W sumie na przygotowanie całej dokumentacji zarezerwowano w budżecie miasta 1 milion 550 tysięcy złotych.

Nowe drogi i wiadukt

Niewątpliwie najbardziej kosztownym elementem tej inwestycji będzie budowa nowego wiaduktu nad torami kolejowymi w kierunku Dęblina. Dotychczasowa konstrukcja jest bowiem mocno zniszczona.

Firma, która zajmie się przygotowaniem dokumentacji technicznej, będzie musiała zaprojektować od podstaw nie tylko cały odcinek alei Wojska Polskiego, ale także rondo imienia księdza Jerzego Popiełuszki (“kozienickie”), fragment ulicy Zwolińskiego do granicy administracyjnej miasta oraz ulicy Żółkiewskiego od zjazdu z nowych wiaduktów do ronda Popiełuszki. Zakres opracowania będzie duży, bowiem oprócz nowych jezdni planowane są trasy dla pieszych i rowerzystów.

Brak chodników stanowi problem szczególnie na odcinku między ulicami Słowackiego i Lubelską, gdzie po obu stronach “dziewiątki” i “dwunastki” znajduje się sporo domków jednorodzinnych oraz przedsiębiorstw.

Rondo imienia księdza Jerzego Popiełuszki, zwane potocznie “kozienickim” od samego początku było krytykowane przez kierowców. Jest to jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań o ruchu okrężnym, gdzie dochodzi do sporej liczby kolizji. Na geometrię ronda najbardziej narzekają kierowcy samochodów ciężarowych, a tych jeździ szczególnie dużo wylotówką na Lublin.

Miejscy drogowcy od lat planują kompleksową modernizację alei Wojska Polskiego, ale wciąż największą przeszkodą jest brak pieniędzy na tę inwestycję. Miasto posiada już wymaganą prawem decyzję środowiskową oraz tak zwany program funkcjonalno - użytkowy. Wybrana w przetargu firma projektowa ma przygotować pełną dokumentację techniczną dla tej inwestycji do końca tego roku.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto