Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Andrzej Wajda i Jan Olszewski patronami radomskich ulic? Radni zdecydują podczas najbliższej sesji

Janusz Petz
Janusz Petz
Widoczny na zdjęciu fragment trasy NS nie ma swojej nazwy. Radni nie zgodzili się na patronat Andrzeja Wajdy teraz ulica ma nosić nazwę Jana Olszewskiego.
Widoczny na zdjęciu fragment trasy NS nie ma swojej nazwy. Radni nie zgodzili się na patronat Andrzeja Wajdy teraz ulica ma nosić nazwę Jana Olszewskiego. archiwum Echa Dnia
Radomscy radni mają zdecydować o tym, czy patronem jednego odcinka trasy NS zostanie Jan Olszewski, a drugiego Andrzej Wajda.

Andrzej Wajda i Jan Olszewski mają być patronami radomskich ulic

Do Rady Miejskiej Radomia wpłynął wniosek o nadanie patronatu dla dwóch odcinków trasy NS w Radomiu. Patronem ulicy na odcinku od Żeromskiego do Beliny - Prażmowskiego ma być mecenas Jan Olszewski, a odcinka od Młodzianowskiej do Anny Walentynowicz reżyser Andrzej Wajda. Warto przypomnieć, że radomscy radni już raz odrzucili wniosek o nadanie nazwy ulicy pierwszego ukończonego odcinka trasy NS - od ulicy Żeromskiego do ulicy Beliny Prażmowskiego. Ten odcinek miał nosić nazwę Andrzeja Wajdy. Teraz patronem ulicy ma być mecenas Jan Olszewski. Zabiegał o to klub radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Andrzej Wajda jako patron pojawił się natomiast we wniosku dotyczącym drugiego odcinka trasy NS - od ulicy Młodzianowskiej do ulicy Anny Walentynowicz. Propozycję nadania nazwy ulicy oraz uhonorowania Andrzeja Wajdy poparło Stowarzyszenie Filmowców Polskich z siedzibą w Warszawie. Przy okazji zmieni się także przebieg ulic: Czarnoleskiej, Gębarzewskiej, Zagonowej i Żakowickiej. To konsekwencja zrealizowanych na tym terenie inwestycji budowlanych a zmiany odzwierciedlają faktyczny przebieg ulic w terenie. Andrzej Wajda światowej sławy reżyser filmowy i teatralny, zdobywca Oscara w roku 2000 za całokształt twórczości. urodził się w Suwałkach, ale w latach 1935-46 mieszkał w Radomiu.

Mecenas Jan Olszewski od 6 grudnia 1991 roku do 5 czerwca 1992 roku był prezesem Rady Ministrów. W czasach komunistycznych jako działacz opozycji demokratycznej uczestniczył w tworzeniu Komitetu Obrony Robotników - organizacji, która została stworzona by nieść pomoc prześladowanym robotnikom po protestach w 1976 roku, w tym w Radomiu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto