Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budują kolumbarium na cmentarzu na radomskim Firleju. Fundamenty są gotowe, teraz czas na prace murarskie

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Na cmentarzu na radomskim Firleju są już gotowe fundamenty budynków kolumbarium. Całość ma być gotowa w przyszłym roku.
Na cmentarzu na radomskim Firleju są już gotowe fundamenty budynków kolumbarium. Całość ma być gotowa w przyszłym roku. Joanna Gołąbek
Kolumbarium jest budowane w centralnej części cmentarza komunalnego. Ekipa wykonawcy już zakończyła prace ziemne, gotowe są fundamenty. Wkrótce zaczną się prace murarskie. Zgodnie z planem całość ma być gotowa w przyszłym roku, w kolumbarium będzie miejsce na sześć tysięcy urn.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Kolumbarium jest budowane na placu, na którym miała stanąć kaplica wielowyznaniowa i gdzie stoi budynek przedpogrzebowy. Prace przy budowie rozpoczęły się latem tego roku. - Prace są już zaawansowane, wykonawca przywozi już cegły, wkrótce powinny się zacząć prace murarskie, będą powstawały ściany kolumbarium - mówi Sebastian Stępień, dyrektor cmentarza komunalnego na radomskim Firleju.

Przypomnijmy, projekt i budowę zlecił Urząd Miejski. Kolumbarium ma się składać z sześciu niezależnych, prostokątnych komnat cmentarnych, o zróżnicowanych wysokościach. Ich wnętrza będzie wypełniała zieleń oraz ławki. Projekt zakłada utworzenie w sumie około dwóch tysięcy nisz z możliwością pochówku sześciu tysięcy urn. Wykonawca będzie też miał za zadanie wykonanie iluminacji całego obiektu.

W ramach zadania ma też zostać przebudowana elewacja budynku przedpogrzebowego. Całość będzie kosztowała blisko 5,8 miliona złotych. Zapłaci za nie ze swojego budżetu miasto. Wykonawcą prac jest radomska firma Darko. Na budowę firma ma 11 miesięcy. Pierwsze pogrzeby w nowym kolumbarium, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinny się odbywać w przyszłym roku. Pytamy, czy jest zainteresowanie taką formą pochówków?

- Z roku na rok pogrzebów urnowych jest więcej - mówi Sebastian Stępień. - Od kilku lat mamy na cmentarzu kwaterę z grobami urnowymi i zainteresowanie nimi stale rośnie. Zdarza się też, że urna z prochami jest chowana w tradycyjnym grobie. Przepisy tego nie zabraniają.

Jak się okazuje w 2020 roku pochówki urnowe stanowiły jedną trzecią wszystkich, które odbyły się na cmentarzu komunalnym. - pewnie do wzrostu zainteresowania chowaniem spopielonych ciał bliskich miała pandemia koronawirusa. Ale i wcześniej przybywało takich pogrzebów. Ja pracuje na cmentarzu od sześciu lat i te tendencję wyraźnie widać - wyjaśnia Sebastian Stępień.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto