Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski Radomia na 2024 rok. Radomianie złożyli ponad 400 projektów! W głosowaniu zdecydujemy, które będą realizowane?

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Wideo
od 16 lat
Place zabaw, boiska, murale, ścieżki rowerowe - to przykłady inwestycji realizowanych dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Radomiu. Mieszkańcy mają kolejne pomysły, jak zmieniać Radom i złożyli 410 projektów do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Teraz są one sprawdzane w urzędzie, a w sierpniu będzie głosować i wybierać te, które będą wykonane w 2024 roku.

Budżet obywatelski Radomia na 2024 rok. Radomianie złożyli ponad 400 projektów

Jak informuje biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Radomiu w tym roku radomianie, którzy złożyli wnioski do Budżetu Obywatelskiego 2024 skupiali się między innymi na tematach kulturalnych proponując organizację na przykład koncertów, festiwali muzycznych, festynów, ale także doposażenie bibliotek. Dużo jest także projektów dotyczących miejskiej zieleni, w tym nasadzeń oraz organizacji warsztatów o tematyce i roślinnej i ekologicznej. Podobnie jak w poprzednich latach są również projekty inwestycyjne takie jak budowa boisk, placów zabaw, terenów sportowo-rekreacyjnych czy ciągów pieszo-rowerowych. Wśród propozycji zgłoszonych do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego nie brakuje także projektów z zakresu profilaktyki zdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia.

Zgłaszanie projektów do Budżetu Obywatelskiego 2024 to pierwszy etap. Teraz trwa ocena zgłoszonych wniosków pod kątem spełnienia wymogów formalnych. Członkowie specjalnego zespołu sprawdzają między innymi, czy są one kompletne, czy zadeklarowany koszt realizacji projektu nie przekracza 25 procent wysokości środków na Budżet Obywatelski 2024, czyli 1 864 691 złotych. Trzeba też potwierdzić, czy proponowane zadania spełniają wymóg tak zwanej ogólnodostępności, czyli czy będą służyły wszystkim mieszkańcom bez ograniczeń.

- W kolejnym etapie Urząd Miejski oraz miejskie jednostki sprawdzą, czy projekty są wykonalne technicznie, czy realizacja proponowanego zadania jest możliwa w ciągu jednego roku budżetowego oraz czy szacunkowy roczny koszt utrzymania zrealizowanego projektu nie przekracza 15% kwoty przeznaczonej na jego realizację. Konieczna będzie również ocena zgodności poszczególnych projektów z prawem, w tym sprawdzenie czy ustalona lokalizacja dotyczy nieruchomości będących własnością Gminy Miasta Radomia bądź takich, do których miasto posiada prawo do dysponowania zgodne z założeniami projektu

- informuje Urząd Miejski w Radomiu.

Ocena ma się zakończyć do 30 czerwca. Do 7 lipca mamy poznać listę projektów, które dostały pozytywną ocenę, ale też tych zweryfikowanych negatywnie. Do 13 lipca autorzy odrzuconych projektów będą mogli składać odwołania, a do 31 lipca zostanie opublikowana lista projektów, które trafią na kartę do głosowania. Samo głosowanie odbędzie się w dniach 7 – 27 sierpnia. Wyniki zostaną ogłoszone do 15 września.

Warto pamiętać, że jest o co walczyć. W 2024 roku na projekty z Budżetu Obywatelskiego jest do podziału 7 milionów 458 tysięcy złotych!

Budżet Obywatelski zmienia Radom od lat

Radom ma Budżet Obywatelski od lat. To mieszkańcy decydują na co wydać część miejskich pieniędzy. Głosować mogą już osoby, które ukończyły 16 rok życia. Te pieniądze zmieniają miasto i to dosłownie. Z Budżetu Obywatelskiego były już budowane ścieżki rowerowe i chodniki, przejścia dla pieszych, ale też boiska szkolne i place zabaw. Dzięki głosom mieszkańców z pieniędzy Budżetu Obywatelskiego były między innymi organizowane akcje szczepień przeciwko wirusowi HPV, brodawczaka ludzkiego, który powoduje raka szyjki macicy.

Budżet Obywatelski to też murale z obrazami Jacka Malczewskiego, czy symbole Radomia, a więc rzeźby będące wiernym odwzorowaniem w skali 1:1 dawnych wyrobów radomskiego przemysłu, w wśród nich między innymi buty z Radoskóru, maszyna do szycia z "Łucznika" czy kuchenka gazowa z Poldomu.

Jednym z pierwszych projektów Budżetu Obywatelskiego jest Astrobaza przy ulicy Wierzbickiej, to miejsce gdzie radomianie, mali i duzi przychodzą obserwować gwiazdy. Jednym z ostatnich jest zaś pump truck, czyli wyczynowy tor rowerowy nad zalewem na Borkach, który cieszy się ogromną popularnością wśród fanów dwóch kółek.

Nie wolno też zapomnieć o koncertach, festynach czy wydarzeniach kulturalnych organizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Zobacz, co powstało w Radomiu dzięki Budżetowi Obywatelskiemu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto