Budżet Obywatelski. W Radomiu powstanie ponad 2,5 kilometra nowych dróg rowerowych!

Iza Sawicka
Iza Sawicka
W ramach Budżetu Obywatelskiego w Radomiu powstanie ponad 2,5 kilometra nowych dróg rowerowych. Jeden odcinek nowej trasy dla cyklistów powstanie wzdłuż ulicy Beliny-Prażmowskiego.
W ramach Budżetu Obywatelskiego w Radomiu powstanie ponad 2,5 kilometra nowych dróg rowerowych. Jeden odcinek nowej trasy dla cyklistów powstanie wzdłuż ulicy Beliny-Prażmowskiego. Tadeusz Klocek
Już niebawem w ramach realizacji Budżetu Obywatelskiego sieć tras dla rowerzystów w Radomiu powiększy się o 2,5 kilometra. Nowe drogi rowerowe mają powstać wzdłuż ulic: Aleksandrowicza, Beliny-Prażmowskiego, Limanowskiego i 11 Listopada.

W ubiegłym roku droga dla rowerów powstała wzdłuż ulicy Aleksandrowicz na Józefowie, na odcinku między rondem Powstańców Warszawy a pętlą autobusową naprzeciwko lecznicy. Do Budżetu Obywatelskiego Radomia na rok 2021 zgłoszono projekt zakładający kontynuację tej inwestycji. Ten pomysł obywatelski cieszył się dużym uznaniem mieszkańców, którzy wzięli udział w głosowaniu. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji przystąpił więc do realizacji tego zadania. Pierwszego września rozstrzygnięto przetarg na wyłonienie wykonawcy tej inwestycji. Postępowanie zwyciężyło przedsiębiorstwo Stagmar, którego oferta opiewała na niemal 543 tysięcy złotych. Zwycięzca będzie mieć trzy miesiące na realizację tego zadania od momentu podpisania umowy. Zadaniem wykonawcy będzie wybudowanie po południowej stronie ulicy Aleksandrowicza (na 730-metrowym odcinku od ulicy Oleszczuk-Ożarskiej aż do Warszawskiej) asfaltowej trasy rowerowej wraz z chodnikiem z betonowej kostki. Na moście nad rzeką Mleczną z kolei powstanie wspólny ciąg pieszo-rowerowy.

Obecnie Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu prowadzi procedurę przetargową na realizację podobnej inwestycji przy ulicy Limanowskiego, od ronda Kisielewskiego do ulicy Wałowej. Tam z kolei droga rowerowa oraz chodnik z kostki powstaną po wschodniej stronie jezdni. Wspólny ciąg ma być tylko wzdłuż stacji paliw. Ścieżka zostanie połączona z istniejącym już łącznikiem rowerowym ronda Kisielewskiego z ulicą Krakowską. Dodatkowo powstanie połączenie po zachodniej stronie drogi - od ronda do głównej bramy Zespołu Szkół Technicznych. Dzięki temu z nowego rozwiązania będą mogli wkrótce skorzystać również uczniowie tej placówki. Łączna długość planowanych odcinków to 390 metrów. Oferty, które wpłynęły do tego przetargu, Zarząd Dróg otworzył 10 września. Do postępowania zgłosiła się tylko jedna firma, proponując cenę niemal 572 tysięcy złotych. Oferta ta przekracza zarezerwowany budżet na realizację tego zadania o blisko 200 tysięcy.

Kolejny przetarg, który prowadzi Miejski Zarząd Dróg, dotyczy budowy drogi rowerowej wzdłuż ulicy Beliny-Prażmowskiego. Powstanie ona po północnej stronie jezdni, od ronda Mikołajczyka (wraz z przejazdem przez ulicę 25 Czerwca) do ulicy Traugutta. Tutaj, obok 420-metrowego odcinka ścieżki, powstanie również nowy chodnik z betonowej kostki. Ciąg ten będzie kontynuacją powstałej niedawno drogi rowerowej biegnącej wzdłuż trasy N-S - od ronda Zapały do ulicy Czachowskiego oraz ulicy Beliny-Prażmowskiego od ulicy Czachowskiego do ronda Mikołajczyka. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji oferty, które wpłynęły w tym przetargu, otworzył 15 września. W tym przypadku zgłosił się jedna firma - Star Budowa Inwestycje, której oferta opiewa na ponad 751 tysięcy złotych. Jest ona o trzy razy większa niż kwota, którą zarezerwowano na sfinansowanie tego zamówienia.

Następną tegoroczną inwestycją będzie budowa drogi dla rowerów po północnej stronie ulicy 11 Listopada, między ulicami Zbrowskiego a Chrobrego. Ten 975-metrowy odcinek pozwoli na połączenie ze sobą istniejących tras wzdłuż ulic Chrobrego, Zbrowskiego oraz 11 Listopada, Struga i Olsztyńskiej. Ścieżka będzie przerwana jedynie obok działki należącej do spółki Radpec (będzie tam sam chodnik), ponieważ nie udało się pozyskać potrzebnego terenu. Na oferty w tym postępowaniu Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji czeka do 22 września, czyli Dnia bez Samochodu. Zwycięzca przetargu będzie musiał wykonać wszystkie prace zawarte w umowie w ciągu 45 dni od momentu jej podpisania.

W trakcie realizacji jest jeszcze jedno zadanie z Budżetu Obywatelskiego Radomia. Dotyczy ono przebudowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic 25 czerwca i Żeromskiego. Wszystkie prace związane z tym zadaniem mają zakończyć się w połowie października tego roku. Na inwestycji tej skorzystają zarówno rowerzyści, którzy będą mieli możliwość jazdy na wprost ulicą Żeromskiego, jak również kierowcy, gdyż nowe światła obok pomnika Czerwca ’76 mają zostać skoordynowane z tymi przy ulicy Kelles-Krauza.

TSUE na wojnie z Polską

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie