MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Intensywna niedziela w Muzeum imienia Malczewskiego w Radomiu. Tłumy zwiedzających "Radoskór"! Wśród nich posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz

Barbara Koś
Barbara Koś
Jednym z gości Muzeum imienia Jacka Malczewskiego była posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz - z prawej. Ale tego dnie przybyły do Muzeum prawdziwe tłumy. Więcej na kolejnych zdjęciach
Jednym z gości Muzeum imienia Jacka Malczewskiego była posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz - z prawej. Ale tego dnie przybyły do Muzeum prawdziwe tłumy. Więcej na kolejnych zdjęciach Mariusz Turczyk, muzeum Malczewskiego, FB
To była niezwykle intensywna niedziela w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego! Tłumy zwiedzających przybyły na pierwsze oprowadzenie kuratorskie po wystawie "Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Radoskór” 1959-1999. Wystawa w 65. rocznicę powstania." Jednym z gości Muzeum była posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz. Równolegle trwały warsztaty związane z kulturą żydowską.

Tłumy zwiedzających w Muzeum Malczewskiego w Radomiu

To była niezwykle intensywna niedziela w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Oprowadzanie po wystawie i warsztaty rozpoczęły się o godzinie 12 w gmachu muzeum przy ulicy Rynek 11.

To było wyjątkowe oprowadzenie, bo interaktywne. Wśród zwiedzających było bowiem wielu byłych pracowników tego legendarnego radomskiego zakładu. Uzupełniali oni na bieżąco informacje przekazywane przez kuratora wystawy, swoimi wspomnieniami.

A skąd ten tłum zainteresowanych?... „Radoskór” przez lata dawał pracę tysiącom mieszkańców naszego miasta. Były lata, ze pracowało w nim blisko 14 tysięcy ludzi!

Zobacz zdjęcia - tłumy na wystawie "Radoskór" w Muzeum Malczewskiego w Radomiu

A na wystawie prezentowane są artefakty pochodzące z kolekcji własnej Muzeum - takie jak obuwie, fotografie prezentujące wnętrza hal produkcyjnych oraz wydarzenia z życia zakładów, gadżety reklamowe, sztandary, dyplomy i nagrody. Także pamiątki rodzinne po byłych pracownikach Kombinatu wypożyczone od osób prywatnych oraz obiekty wypożyczone z Archiwum Państwowego i Muzeum Historii Najnowszej Radomia oraz XI Liceum Ogólnokształcące imienia Stanisława Staszica.

Kurator wystawy Krzysztof Skarżycki przedstawił szereg ciekawostek związanych z prężnym działaniem zakładu i jego historią, postać Tomasza Baty oraz inne osoby związane z historią Radoskóru.

Na koniec otrzymał gromkie brawa.

Widząc ogromne zainteresowanie wystawą muzeum zapowiada kolejne możliwości zwiedzania wystawy "Radoskóru" z przewodnikiem.

Inni chętni uczestniczyli w warsztatach "Projektujemy parochety: warsztat kolażu z użyciem tkanin", które poprowadziła Ilona Pulonar - Duszyk.

Było to już ostatnie spotkanie z Moniką Krajewską, autorką cyklu wycinanek, które aktualnie można oglądać na wystawie „Płonące. Wycinanki Moniki Krajewskiej w dni życia, dni śmierci wpisane. Wystawa w hołdzie ludności żydowskiej Radomia."

Warsztaty współprowadziła kuratorka wystawy Ilona Pulnar-Duszyk.

Co to jest parochet? To arka (wnęka lub szafa) w synagodze, mieszcząca zwoje Tory, zasłonięta kotarą z lambrekinem. Jej nazwa – parochet – jest pochodzenia biblijnego. Kotary te wykonane są z szlachetnych tkanin i bogato zdobione haftem oraz aplikacjami, które przedstawiają symbole judaizmu i hebrajskie wersety.

Parochet jest odsuwany, kiedy zwoje Tory wyjmowane są z arki i odczytywane w trakcie liturgii.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji pięknych parochetów na ekranie, co było inspiracją do stworzenia techniką kolażu własnych kompozycji, imitujących prawdziwe parochety.

Uczestnicy spotkania użyli do tego tkanin, papierów ozdobnych, fotografii, złotych pisaków i innych akcesoriów.

Jednym z gości Muzeum imienia Jacka Malczewskiego była posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz. Głównym celem odwiedzin była wystawa stała z pracami Jacka Malczewskiego. Pozwoliło to przybliżyć parlamentarzystce postać naszego patrona i jego związki z Radomiem.

Dyrektorzy muzeum Leszek Ruszczyk i Adam Duszyk zaprezentowali posłance również ekspozycję przyrodniczą muzeum.

Pani poseł zapowiedziała kolejne odwiedziny. Tym razem w celu obejrzenia naszej wystawy stałej Muzeum Historii Radomia.

Zobacz zdjęcia - tłumy na wystawie "Radoskór" w Muzeum Malczewskiego w Radomiu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto