MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

OKNA, 16. Radomski Festiwal Filozofii imienia profesora Leszka Kołakowskiego. Marcin Fabjański i ciekawe scenki

Barbara Koś
Barbara Koś
Doktor Marcin Fabjański, filozofem z 25-letnim doświadczeniem, poprowadził warsztaty medytacji. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Doktor Marcin Fabjański, filozofem z 25-letnim doświadczeniem, poprowadził warsztaty medytacji. Więcej na kolejnych zdjęciach. Resursa Facebook
Sobota, 20 kwietnia, była kolejnym dniem festiwalu OKNA czyli 16. edycji Radomskiego Festiwalu Filozofii, który odbywał się w Resursie Obywatelskiej.

OKNA, 16. Radomski Festiwal Filozofii. Sobota, 20 kwietnia, była kolejnym dniem festiwalu, który odbywa się w Resursie Obywatelskiej.

Ciekawym spotkaniem okazały się wykład i warsztaty pod hasłem „Spokój w chaosie życia” prowadzone przez doktora Marcina Fabjańskiego.

Zobacz galerię zdjęć. 16. Radomski Festiwal Filozofii OKNA w sobotę

Doktor Marcin Fabjański, filozof z 25-letnim doświadczeniem, autor kilkunastu książek wydanych po angielsku, niemiecku, włosku i polsku, twórca filmów dokumentalnych i scenariuszy oraz reportaży pokazał uczestnikom stoickie metody medytacji, jak wchodzić w stan podwyższonej uważności i rozwijać swój potencjał.

Po południu zaś zaprezentowano program "Czego nas uczy Leszek Kołakowski?" czyli scenki miejskie w wykonaniu Teatru Poszukiwań oraz uczniów Grupy Teatralnej z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Radomiu.

Scenki nawiązywały do cyklu wykładów, które profesor realizował dla Telewizji Polskiej, a potem publikował w „Tygodniku Powszechnym” i w książkach. Cykl nosił tytuł "O co nas pytają wielcy filozofowie", a sam Leszek Kołakowski pisał o nim tak: "Dobrych podręczników, słowników i encyklopedii jest pod dostatkiem. Nie zamierzam „streszczać” Platona, Kartezjusza czy Husserla, byłaby to śmieszna ambicja. Chciałbym mówić o wielkich filozofach w taki sposób, by u każdego wyłowić jedną myśl, która dla niego samego jest ważna, należy do filarów domu, jaki zbudował, a zarazem dla nas, teraz jest zrozumiała, jakąś strunę w naszym umyśle potrąca."

- Zatem i my spróbujemy „wyławiać myśli” – tym razem w dorobku Leszka Kołakowskiego – i „potrącać struny” naszych umysłów…
- zapowiedzieli twórcy scenek.

Młodzi aktorzy zabrali więc widzów w teatralną podróż po kilku tekstach Leszka Kołakowskiego.

Najpierw były to fragmenty "Mini-wykładów o maksi-sprawach."

W scenkach o podróżach, równości, nudzie, młodości i tolerancji zaprezentowały się uczennice Grupy Teatralnej z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Radomiu: Agnieszka Rywacka, Maja Wdowiak, Julia Woźniak, Anita Korycka oraz Maria Kulyeshova.

Reżyserii podjęły się Anna Bednarczyk i Anna Szczerbińska.

Później – dzięki Kamili Rodziewicz i Bartkowi Stryjskiemu z Teatru Poszukiwań – widzowie poznali "Rachab czyli samotność - prawdziwą i udawaną" oraz "Rozmowę z diabłem doktora Lutra w Wartburgu 1521."

Reżyserowała Katarzyna Sasal.

Zobacz galerię zdjęć. 16. Radomski Festiwal Filozofii OKNA w sobotę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto