MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycje w parku Ustronie w Radomiu. Powstaną wioska indiańska, skatepark i górka saneczkowa. Zobacz zdjęcia

Janusz Petz
Janusz Petz
O planowanym poszerzeniu parku Ustronie i budowie wioski indiańskiej mówili radny Robert Chriobotowicz i prezydent Radomia Radosław Witkowski.
O planowanym poszerzeniu parku Ustronie i budowie wioski indiańskiej mówili radny Robert Chriobotowicz i prezydent Radomia Radosław Witkowski. Janusz Petz
Wioska indiańska, skatepark i górka saneczkowa powstaną na radomskim Ustroniu na terenie, który jest naturalnym przedłużeniem istniejącego parku. Realizacja inwestycji stała się możliwa dzięki przekazaniu miastu przez spółdzielnię mieszkaniową dwuhektarowego terenu.

Park Ustronie w Radomiu zostanie powiększony o dwa hektary terenów

Chodzi o teren w obrębie ulic Kwiatkowskiego, Osiedlowej i Alei Grzecznarowskiego.

- Po 5 latach starań i współpracy ze spółdzielnią jako miasto przejmujemy ten teren. To rezerwuar możliwości realizacji projektów zielonych w tej części miasta. Tak też zamierzamy wykorzystać ten teren. Miejska Pracownia Urbanistyczna już przygotowała koncepcję zagospodarowania tego terenu. Ona jest naprawdę bardzo ciekawa, w skrócie można ją opisać, że wioska indiańska powraca na Ustronie. Bo jednym z elementów zagospodarowania tego terenu jest przywrócenie wioski indiańskiej, którą mieszkańcy miasta pamiętają sprzed kilkunastu laty – powiedział podczas konferencji prasowej Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Wiadomo, że będą tam też miniskatepark, małe boisko, plac zabaw dla dzieci starszych i plac zabaw dla dzieci młodszych. Wzdłuż cieku wodnego jakim jest Potok Prądnicki będzie zbudowany ciąg pieszo – rowerowy.

- To jest naturalne przedłużenie parku Ustronie. Tutaj nie powstanie żaden blok, nie mamy żadnych funkcji deweloperskich, będą to tereny zielone, a tak duże osiedle potrzebuje więcej terenu zielonego – dodał Radosław Witkowski.

Nie wiadomo jeszcze z jakiego źródła będzie finansowana inwestycja, ale prezydent Radomia stwierdził, że najbardziej możliwe jest wsparcie z unijnych programów, w tym przede wszystkim Krajowego Planu Odbudowy, bo na takie właśnie zielone inwestycji będą tam duże pieniądze.

Robert Chrobotowicz, radny radomski i członek władz spółdzielni Ustronie opowiadał historię powstania koncepcji zagospodarowania tego terenu. Park i reaktywacja wioski indiańskiej pojawiły się w planach już w 2018 roku. Wtedy Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni „Ustronie” zdecydowało się przekazać teren miastu. Wówczas jednak pojawiły się osoby roszczące sobie prawa właścicielskie do tego terenu. Zostali oni wywłaszczeni w latach 70-tych, ale działki przejęto wówczas pod budownictwo mieszkaniowe, a nie pod park. Ale w sporze sądowym Naczelny Sąd Administracyjny w 2023 roku oddalił roszczenia. 29 lutego tego roku podpisano akt notarialny przekazania terenu miastu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Po co są strefy czystego transportu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto