Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przed laty wyglądał radomski dworzec. Pamiętasz fontannę? Zobacz na archiwalnych zdjęciach

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Tak budynek radomskiego dworca kolejowego prezentował się w pierwszej połowie lat 60-tych ubiegłego wieku.
Tak budynek radomskiego dworca kolejowego prezentował się w pierwszej połowie lat 60-tych ubiegłego wieku. Fotopolska
Gmach radomskiego dworca został wybudowany w XIX wieku, po pożarze został odbudowany, później kilkukrotnie przebudowywany. Dziś jest częścią śródmieścia Radomia, ale stawiano go na gruntach wsi Prędocinek. Starsi radomianie pamiętają jeszcze basen przeciwpożarowy i fontannę przed wejściem do budynku i charakterystyczny stary zegar. Na zdjęciach archiwalnych można zobaczyć, jak zmieniał się gmach i jego otoczenie.

DWORZEC KOLEJOWY[/przycisk]

Jak przed laty wyglądał radomski dworzec kolejowy. Można zobaczyć na archiwalnych zdjęciach

Gmach dworca kolejowego w Radomiu zaprojektował Adolfa Schimmelpfennig. Został oddany do użytku w 1885 roku, a pod koniec lat 90 XIX wieku dworzec został tak zwaną enklawą włączony do miasta. Budynek nawiązywał do barokowej architektury pałacowej, z dekoracyjną fasadą i dwoma obeliskami po bokach. W niezmienionym stanie budynek przetrwał do 1915 roku, kiedy został spalony przez wycofujące się wojska rosyjskie i odbudowany w uproszonej formie przez okupujących Radom Austriaków. Kolejna przebudowa dworca, tym razem nadająca budynkowi formę renesansu polskiego miała miejsce w dwudziestoleciu międzywojennym.

W latach powojennych generalny remont budynku był prowadzony w latach 1989–1992. Zmieniono wtedy układ wewnętrzny, ale fasada została niezmieniona. Dobudowany został też budynek poczekalni. Kolejną kompleksową przebudowę gmach przeszedł w latach 2012 - 2013.

Gmach dworcowy służył pasażerom kolei, ale był też siedzibą związanych z nią instytucji. W XIX wieku działał w niej zarząd spółki zarządzającej nowopowstałą linią kolejową. W budynku mieściła Dyrekcji Zarządu Kolei oraz służba techniczna i inspekcje kolejowe. W okresie międzywojennym Radom był siedzibą Dyrekcji Okręgowych Kolei Państwowych.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto