MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna kamienica w Mieście Kazimierzowskim w Radomiu będzie uratowana. Miasto pozyskało budynek przy Rwańskiej 15 dla spółki Rewitalizacja

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Kamienica przy ulicy Rwańskiej 15 jest w fatalnym stanie technicznym. Teraz spółka Rewitalizacja będzie mogła ją ratować, tak jak sąsiednią kamienicę przy Rwańskiej 13, nazywaną kominiarską.
Kamienica przy ulicy Rwańskiej 15 jest w fatalnym stanie technicznym. Teraz spółka Rewitalizacja będzie mogła ją ratować, tak jak sąsiednią kamienicę przy Rwańskiej 13, nazywaną kominiarską. Tadeusz Klocek
O kamienicę przy ulicy Rwańskiej 15 miasto walczyło długo, w końcu udało się ją pozyskać od prywatnego właściciela. Nieruchomość została przekazana spółce Rewitalizacja. To oznacza, że po pierwsze budynek uda się uratować, po drugie możliwa jest bezpieczna przebudowa kamienicy kominiarskiej. - Będziemy mogli także zabezpieczyć kolejną naszą kamienicę przy ulicy Rwańskiej 17 - mówi Dorota Rajkowska, prezes spółki Rewitalizacja.

Kolejna kamienica w Mieście Kazimierzowskim w Radomiu będzie uratowana. Będzie rewitalizacja przy Rwańskiej 15

Kamienica przy ulicy Rwańskiej 15 stoi pomiędzy dwoma budynkami, które już wcześniej były własnością miejskiej spółki Rewitalizacja. Mowa o wyremontowanym już kilka lat temu budynku Rwańskiej 17 i kamienicy kominiarskiej przy Rwańskiej 13, która ma być odbudowywana.

- To kluczowa dla nas nieruchomość. Po pierwsze, dlatego że przez jej fatalny stan techniczny mieliśmy problem z wyremontowaną Rwańską 17. Po drugie nie mogliśmy ruszyć z pracami w kamienicy kominiarskiej, bo one też mają wspólne ściany i mogło dojść do katastrofy budowlanej, w konsekwencji naraziłoby to nas na konieczność wypłaty odszkodowania właścicielowi kamienicy Rwańska 15 - wyjaśnia Dorota Rajkowska, prezes spółki Rewitalizacji.

Rewitalizacja występowała o zgody na wejście na teren nieruchomości, aby zabezpieczyć swoje nieruchomości. Właściciel konsekwentnie odmawiał. Ostatecznie decyzję administracyjną na korzyść miejskiej spółki wydał wojewoda mazowiecki, ale nie było konieczności jej wykorzystywania. Równolegle bowiem miasto prowadziło starania o przejęcie nieruchomości Rwańska 15. Ich finał nastąpił w tym roku. Doszło do zamiany, prywatny właściciel przekazał prawo własności w zamian za inną działkę. A podczas sesji radomskiej Rady Miejskiej we wtorek 16 kwietnia nieruchomość została przekazana spółce Rewitalizacja.

Zobacz zdjęcia kamienicy

Zobacz więcej:

Kamienica przy Rwańskiej 15 w Radomiu będzie przebudowana

To oznacza, że spółka Rewitalizacja może ruszyć z przygotowania do przebudowy zarówno kamienicy kominiarskiej, jak i tej przy ulicy Rwańskiej 15. To będzie jedna inwestycja.

- Chcemy zrewitalizować obie kamienice, wybudujemy też dwa nowe budynki od ulicy Szewskiej, wszystkie będą miały wspólny dziedziniec. Chcemy, żeby tak jak w kamienicy Deskurów był on po dachem - mówi Dorota Rajkowska.

Teraz Rewitalizacja będzie zlecała ekspertyzę pozyskanej kamienicy przy ulicy Rwańskiej 15. Na razie dysponuje koncepcją na kamienicę kominiarską. Jak już pisaliśmy mają tam być lokale usługowe. Teraz konieczne jest opracowanie koncepcji na całość, później projekt budowlany i kosztorys, a później przetarg na prace. Przebudowa całość to kwestia około dwóch lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto