Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy dom Pusztynika w Rynku w Radomiu do przebudowy. Muzeum Jacka Malczewskiego zleca projekt, w przyszłym roku powinny ruszyć prace

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Kamienica w Rynku w Radomiu ma być przebudowana przez Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.
Kamienica w Rynku w Radomiu ma być przebudowana przez Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Tadeusz Klocek
W zrujnowanej kamienicy w Rynku Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu będzie miało swoją dodatkową siedzibę. ma tam być między innymi biblioteka, ale też magazyn czy pracownia konserwacji, ale może też kawiarnia. Zostały już wykonane badania archeologiczne, muzeum zleca projekt przebudowy. A na razie budynek ma być dodatkowo zabezpieczony, bo jest w fatalnym stanie technicznym.

Zabytkowy dom Pusztynika w Rynku w Radomiu do przebudowy

Mowa o nieruchomości przy ulicy Rwańskiej 1 i Rynku 16. To zabytkowe kamienice w fatalnym stanie technicznym. Pod koniec 2022 roku Urząd Marszałkowski sfinalizował ich zakup. Budynki, ale też działki zostały przekazane Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.

- Staliśmy się posiadaczami najbardziej zrujnowanych budynków, a tak naprawdę kwartału Miasta Kazimierzowskiego, których nikt nie chciał i nikt nie miał pomysłu, jak je uratować. My już wiemy, że kamienice zostaną przebudowane i będą służyły mieszkańcom miasta - mówił Rafał Rajkowski, wicemarszałek Mazowsza.

Czytaj także:

I rzeczywiście dom, czy też kamienica Pusztynika przy Rynku 16 od lat stoi pusta. Stemple i rusztowania ratują budynek i podtrzymują ściany. Zabudowa ma być jeszcze dodatkowo zabezpieczona. I wymaga pilnej rewitalizacji, a w zasadzie kapitalnej przebudowy. W związku z tym, że budynek jest zabytkowy, znajduje się też w strefie ochrony konserwatorskiej niezbędne były badani archeologiczne. Na zlecenie Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w 2023 roku prowadziło je Stowarzyszenie Starożytników z Warszawy. Były prowadzone w budynkach, ale też na działkach od strony ulicy Szewskiej.

- Badania się zakończyły. Wiemy, że nie natrafiano na żadne obiekty istotne dla historii Radomia i samego Miasta Kazimierzowskiego. To oznacza, że możemy zrealizować wszystkie zamierzone prace. W tym roku chcemy, żeby był przygotowany projekt. A w 2025 roku mogłyby się rozpocząć prace. Nie będą łatwe, także zakres rewitalizacji jest duży, przewidujemy, że całość potrwa dwa lata - mówi Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Muzeum będzie miało pracownie, magazyn i sale wystawiennicze

Po rewitalizacji w kamienicy może się znaleźć miejsce między innymi na biura, pracownię konserwacji, pracownię fotograficzną. Będzie sala wystawiennicza. W planach jest przygotowanie także sali konferencyjnej.

- Chcielibyśmy, żeby na parterze była biblioteka. mamy ciekawy księgozbiór. Myślimy, żeby budynki miały dwie kondygnacje pod ziemią i tam mógłby być właśnie magazyn na zbiory muzealne, które wciąż się powiększają i potrzebujemy bezpiecznego iejsca na ich przechowywanie. Ale pewnie w budynku będzie też kawiarnia, bo chodzi również o przyciągnięcie mieszkańców do Rynku i Miasta Kazimierzowskiego - wyjaśnia Leszek Ruszczyk.

Czytaj także:

Kamienice w Mieście Kazimierzowskim i ich historia

Zabytkowa kamienica powstała na przełomie XVIII i XIX w., pomiędzy ulicami Rwańską i Szewską, to dawny Dom Pusztynika. Jan Pusztynik był zamożnym radomskim kupcem, jednym z założycieli loży „Jutrzenki Wschodzącej”. To on odkupił jednopiętrowy dom handlarza winem Jana Albańskiego w 1817 roku, a następnie budynek rozbudował.

Wśród radomskich miłośników historii mówi się, że do rozbudowy tego budynku użyto cegieł z rozbiórki murów miejskich lub baszt zamkowych. Rzekomo gdzieś dokumentach jest informacja, że między innymi Jan Albański kupił cegły pochodzące z rozbiórki murów miejskich.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto