Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laboratoria, zwiedzanie zabytków i sport. Młodzież z całej Polski bierze udział w unikatowym programie w Radomiu

Janusz Petz
Janusz Petz
Zajęcia młodych ludzi z całej Polski w laboratorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Radomskiego.
Zajęcia młodych ludzi z całej Polski w laboratorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Radomskiego. Janusz Petz
Uczestniczą w zajęciach w różnych laboratoriach Uniwersytetu Radomskiego, zwiedzają zabytki w regionie, uczestniczą w rywalizacjach sportowych, jest też czas na rozwijanie wartości duchowych. Mowa o 750 uczestnikach unikatowego programu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Laboratoria, zwiedzanie zabytków i sport. Młodzież z całej Polski bierze udział w unikatowym programie w Radomiu

Uczestnikami zjazdu jest młodzież głównie z mniejszych miejscowości z całej Polski. Cały program skierowany jest właśnie do tych środowisk.

Zobacz więcej:

Jednym z najważniejszych działań fundacji jest prowadzony od samego początku jej istnienia program stypendialny. Stypendia przyznawane są zdolnej młodzieży pochodzącej z niezamożnych rodzin z małych miast i terenów wiejskich. Fundacja rozpoczynała swoją działalność, przyznając stypendia 500 osobom. Dziś, dzięki hojności Polaków, program obejmuje prawie 2000 młodych ludzi z całej Polski, co jest możliwe tylko dzięki ofiarności i dobrej woli społeczeństwa.

Pomysł wakacyjnego spotkania wszystkich stypendystów zrodził się w 2001 roku. Wówczas stypendium otrzymywało 500 stypendystów z 5 diecezji. Aktualnie, ze względu na dużą liczbę stypendystów, organizowane są trzy letnie obozy dla każdej z grup wiekowych: dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, dla studentów oraz dla maturzystów – przyszłych studentów, dla których obóz jest okazją do poznania ludzi ze swoich wspólnot akademickich i zdobycia informacji o mieście, w którym będą studiować i mieszkać. Obozy formacyjno-integracyjne stanowią integralną część programu stypendialnego.

Zobacz więcej:

W Radomiu stypendyści zostali zakwaterowani w ośmiu ośrodkach na terenie całego miasta i już pierwszego dnia mogli uczestniczyć w zajęciach integracyjnych, a także próbie chóru prowadzonej przez Agnieszkę Kowalik – absolwentkę Fundacji. Stypendyści mieszkają między innymi na terenie seminarium Duchownego w Radomiu, ale też w szkołach.

W sobotę wszyscy uczestnicy obozu wzięli udział w Eucharystii na rozpoczęcie obozu pod przewodnictwem biskupa. Marka Solarczyka w parafii świętego Kazimierza. Sobotnie i niedzielne popołudnie uczestnicy spędzili na zwiedzeniu: Muzeum Malczewskiego, Wystawy Sztuki Kubańskiej, Muzeum Historii Radomia, Wystawy Kosmicznej Materii, Muzeum Historii Najnowszej Radomia oraz przejściu tras „Z Dreptusiem po Radomiu”.

W niedzielę stypendyści udali się również do 21 radomskich parafii, aby podziękować za ofiary składane podczas Dnia Papieskiego i przez indywidualnych darczyńców. Spotkania na radomskiej uczelni będą się odbywały na wszystkich wydziałach uczelni. Młodzież zostanie podzielona na grupy i będzie uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach, laboratoriach, pokazach, zabawach, grach i quizach przygotowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu radomskiego.

Zobacz więcej:

Wszystkie Wydziały przygotowały niezwykle ciekawe i różnorodne tematycznie zajęcia edukacyjne. We wtorek uczestnicy mieli okazję uczestniczyć na zajęciach na Wydziale Chemii oraz na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. Na tym ostatnim wydziale zaproszono ich na zajęcia do Kinezyterapii, pracowni Fizykoterapii oraz pracowni umiejętności pielęgniarskich. Następnie uczestnicy będą rywalizowali w różnych konkurencjach w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Narutowicza w Radomiu. W programie są też zajęcia w Muzeum Wsi Radomskiej.

- Spotkania w wyższych uczelniach mają wzbudzić u młodych ludzi pragnienie studiowania, ale także pomóc wybrać konkretny kierunek studiów. Nieraz jest tak, że ktoś kto zdecydował się na studia humanistyczne zwiedzając laboratoria technicznych kierunków zmienia swoją decyzję – powiedział ksiądz Łukasz Nycz z biura Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Bardzo cieszymy się z tego, że młodzież zawitała również do nas. Staramy się pokazać młodzieży wszystkie atuty, które mamy w naszej uczelni. Mamy 8 wydziałów i prowadzimy zajęcia na wszystkich wydziałach. Widziałam błysk w oku młodych ludzi, którzy na Wydziale sztuki mieli okazję zrobić samodzielnie biżuterię, albo jeździć pojazdem elektrycznym skonstruowanym przez studentów. Nastawiliśmy się na zajęcia praktyczne. Nie ma tutaj żadnych wykładów. To się chyba podoba młodym ludziom i wyjdą od nas z dobrymi wrażeniami

– powiedziała Elżbieta Sałata, prorektor Uniwersytetu Radomskiego.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto