Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Megakontrakt dla Fabryki Broni Łucznik w Radomiu

Janusz Petz
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. archiwum/Łukasz Wójcik
Inspektorat Uzbrojenia MON i Fabryka Broni w Radomiu rozpoczęły negocjacje w sprawie kontraktu stulecia na dostawę broni.

Radomska zbrojeniówka ma wyprodukować ponad 50 tysięcy karabinków szturmowych beryl i miniberyl, które trafią głównie do tworzonych wojsk Obrony Terytorialnej. Takie zamówienie pozwolą spokojnie funkcjonować fabryce przez co najmniej kilka lat.

- Póki negocjacje trwają, nie ujawniamy żadnych szczegółów. Jeśli dojdzie do podpisania przedwstępnej umowy, będzie to największy, po 1990 roku kontrakt dla Fabryki Broni „Łucznik” - informuje Julia Grzesiak, rzecznik Fabryki Broni.

Nieoficjalnie wiadomo, że wojsko chce kupić w ramach jednego kontraktu ponad 50 tysięcy karabinków szturmowych beryl i niespełna cztery tysiące karabinków mini beryl. Wartość tego kontraktu może wynieść aż 350 milionów złotych. Poprzedni rekordowy kontrakt to 26 tysięcy beryli.

Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej opublikował ogłoszenie w sprawie warunków umowy planowanej do podpisania z jednym oferentem - Fabryką Broni „Łucznik” w Radomiu. Zamównienie zostanie udzielone z „wolnej ręki”, a więc z wyłączeniem procedur Prawa o Zamówieniach Publicznych, bowiem radomska fabryka jest jedynym producentem beryli i jedynym następcą prawnym Zakładów Metalowych „Łucznik”, która wdrożyła produkcję tej broni. Beryle i mini beryle są produkowane w Radomiu od końca lat 90-tych. Przez niespełna 20 lat broń ta przeszła liczne modyfikacje, wprowadzone między innymi na skutek sugestii żołnierzy, walczących w Iraku i Afganistanie. Beryle trafiają przede wszystkim po polskiej armii, choć niedawno fabryka zrealizowała też kontrakt dotyczący pięciu tysięcy sztuk broni sprzedanej dla nigeryjskiej armii.

Beryle i mini beryle trafią przede wszystkim do nowych jednostek Obrony Terytorialnej. Do końca tego roku mają powstać dwie takie brygady - jedna będzie się mieściła w Radomiu. Nie ustalono jeszcze, gdzie będzie przechowywana broń jednostek obrony terytorialnej, będą to magazyny jednostek wojskowych, bądź jeden magazyn centralny.

Trwa loteria Echa Dnia. KLIKNIJ I SPRAWDŹ, JAK WYGRAĆ MIESZKANIE, SAMOCHÓD I NAGRODY PIENIĘŻNE

Zobacz też: Szef MON: W tym roku do polskiej armii trafi 16 śmigłowców (TVN24/x-news)

[podobne][zaj_kat]

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto