Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historii Miasta Radomia coraz bliżej. Jest decyzja, że otwarte zostanie rok wcześniej niż planowano

Barbara Koś
- Cieszymy się z tej decyzji i mamy nadzieję ją zrealizować –mówił Adam Duszyk, historyk, pełnomocnik do spraw utworzenia Muzeum Miasta Radomia podczas 25 Retrospotkania w Resursie, którego temat brzmiał „Miasto Kazimierzowskie moich marzeń".
- Cieszymy się z tej decyzji i mamy nadzieję ją zrealizować –mówił Adam Duszyk, historyk, pełnomocnik do spraw utworzenia Muzeum Miasta Radomia podczas 25 Retrospotkania w Resursie, którego temat brzmiał „Miasto Kazimierzowskie moich marzeń". Facebook Resursa Obywatelska
Samorząd Mazowsza chce, aby Muzeum Historii Miasta Radomia w zabytkowych kamieniczkach Esterki i Gąski otwarte było już w 2022 roku, a nie jak planowano - w roku 2023.

- Cieszymy się z tej decyzji i mamy nadzieję ją zrealizować –mówił Adam Duszyk, historyk, pełnomocnik do spraw utworzenia Muzeum Miasta Radomia podczas 25 Retrospotkania w Resursie, którego temat brzmiał „Miasto Kazimierzowskie moich marzeń".

Scenariusz wystawy głównej nowego muzeum, "Radom od X wieku do 1945” jest niemal gotowy. Wraz z Adamem Duszykiem pracują nad nim inni historycy: Joanna Kalaga z Uniwersytetu Warszawskiego, Dariusz Kupisz i Przemysław Bednarczyk. Już w lipcu ogłoszony zostanie przetarg na aranżację ekspozycji, a jej urządzenie muzealnicy rozpoczną w styczniu 2021 roku.

Remont obu kamieniczek ma zakończyć się 15 września. Wyremontowane budynki mają niezbyt wielką powierzchnię. A z tego trzeba odjąć jeszcze metry kwadratowe na biuro. Dlatego autorzy wystawy starali się zagospodarować każdy jej metr.

- Ma to być to instytucja, która połączy nowoczesność, historię i tradycję – podkreślał Adam Duszyk.

Ta nowoczesność to multimedia. Zaplanowano 50 ekranów dotykowych, na których widnieć ma historia Radomia. Na pierwszym piętrze będzie kino 3 D, w którym zostanie pokazane film o rozwoju naszego miasta. W planach jest też fotoplastikon, gdzie będziemy mogli zobaczyć zdjęcia miasta z końca XIX i początku XX wieku.

Jak mówił Adam Duszyk, będzie sześć stanowisk ukazujących wirtualną rzeczywistość. Przeniesiemy się, na przykład, do Bramy Krakowskiej, w której zobaczymy kupców. Zostanie również odtworzone Miasto Kazimierzowskie w XIV wieku . Niektóre miejsca w posadzce będą ze szkła, by pod szkłem zobaczyć... Piotrówkę.

-Pochodzimy więc po Piotrówce – wyjaśniał Duszyk. – Albo przeniesiemy się, na przykład, do XIV wieku i staniemy na szczycie Bramy Krakowskiej…

W innym znowuż momencie wejdziemy do Apteki Pod Białym Orłem z pierwszej połowy XIX wieku, gdzie nie będzie żadnej elektroniki, tylko oryginalne meble, szkła apteczne, waga, kasa. Oczywiście będzie tam plafon z orłem odtworzony na suficie.

Radomianie z pewnością pamiętają jeszcze wnętrze apteki, w którym na pierwszym planie był plafon z wizerunkiem białego orła w locie wraz z berłem, które trzymał w szponach. Dzięki okalającej malowidło ramie całość przypominała obraz.
Leki w aptece podawano z szuflad zabytkowych mebli aptecznych dostawionych do trzech ścian. Półki wieńczył gzyms z szeregu małych łuków, utworzony ze splecionych prostokątów i półkoli, oparty na listwach profilowanych oraz na listwie ornamentowanej w typie Biedermeier.
Były też pilastry zakończone złoconymi głowami. Lada z witrynką zawierała od strony frontowej cztery przeszklone gabloty, a dolna część lady podzielona była na cztery kwatery z płaskorzeźbami w motywie roślinnym...
Tak będzie i teraz,

- Planujemy też odtworzyć gabinet Walerego Przyborowskiego, historyka mieszkającego i pracującego w Radomiu. Mamy jego kałamarz, biurko, fotel, a także obrazy, które wisiały w jego gabinecie - mówił Adam Duszyk.

17 czerwca Muzeum imienia Malczewskiego ogłosiło przetarg na konserwację zabytkowych mebli oraz obiektów archeologicznych na potrzeby wystawy stałej w Muzeum Historii Radomia w ramach zadania „Modernizacja i adaptacja zabytkowych kamienic Gąski i Esterki na potrzeby utworzenia stałej wystawy archeologiczno –historycznej”

Przypomnijmy że Muzeum im. Jacka Malczewskiego na realizację zadania „Modernizacja i adaptacja zabytkowych kamienic Gąski i Esterki na potrzeby utworzenia stałej wystawy archeologiczno-historycznej” otrzymało dotację ze środków budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w kwocie ponad 4,3 milionow złotych.

W ramach robót budowlano-montażowych w kamieniczkach wykonano roboty instalacyjne- sanitarne i elektryczne. Ponadto w ramach zadania został sfinansowany kompleksowy nadzór nad inwestycją.
Modernizacja zabytkowych kamienic Gąski i Esterki miała na celu utworzenie w budynkach stałej wystawy archeologiczno-historycznej, prezentującej miasto Radom i jego okolice w nieznanym dotychczas zakresie.

Radom na instagramie

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto