Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum imienia Malczewskiego w Radomiu prezentuje wirtualnie obrazy ze swojej Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku

Barbara Koś
Dziś czyli w środę, 18 marca, prezentowany jest obraz "Wesele krakowskie" Alfreda Wierusz-Kowalskiego (1849-1915).
Dziś czyli w środę, 18 marca, prezentowany jest obraz "Wesele krakowskie" Alfreda Wierusz-Kowalskiego (1849-1915). Muzeum imienia Malczewskiego
Ponieważ muzeum jest nieczynne udostępnia zainteresowanym na swoim Facebooku obrazy z Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku pod hasłem "Codziennie przynajmniej jeden obraz".

- To dobra okazja, by zapoznać się z dziełami naszej kolekcji, a kiedy wszystko wróci do normy zwiedzić już autentyczną galerię w naszym muzeum – mówi Ilona Pulnar Ferdjani, kierownik działu Nauki i Oświaty muzeum.

Dziś czyli w środę, 18 marca, prezentowany jest obraz "Wesele krakowskie",( 1881 r.) Alfreda Wierusz-Kowalskiego (1849-1915). Obok obrazu zawarta jest biografia artysty, pejzażysty, z kręgu Józefa Brandta, aktywnego uczestnikiem życia polskiej społeczności artystycznej przebywającej w Monachium.

Wczoraj pokazywano "Uliczkę wiejska" innego pejzażysty, Stanisława Kamockiego (1875-1944), a w poniedziałek- "Krajobraz z bzem", (ok. 1890 roku) Romana Kochanowskiego (1857-1945).
Obok biografii twórców są także wskazane artkuły o ich twórczości.

Rozpoczęto pokaz od pejzażystów, ale będą także inne gatunki malarstwa. Na przykład- awangarda XX wieku.

Awangardowe malarstwo okresu międzywojennego ilustrują martwe natury Henryka Stażewskiego i Aleksandra Rafałowskiego. Polski formizm, którego teoria wyrosła na gruncie zachodnich zjawisk w sztuce: kubizmu, futuryzmu i ekspresjonizmu, możemy oglądać m.in. w portretach Zbigniewa Pronaszki, Tytusa Czyżewskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza. Na ekspozycji obecne jest też nazwisko wielkiej indywidualności międzywojennego Zakopanego i Warszawy, Zofii Stryjeńskiej.

Kolekcja liczy 64 prace, które ilustrują rozwój malarstwa polskiego poprzez prace artystów tworzących w drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku.

Wystawa oparta jest przede wszystkim na zbiorach własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, depozytach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz pracach pochodzących z kolekcji prywatnych.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum imienia Malczewskiego w Radomiu prezentuje wirtualnie obrazy ze swojej Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku - Echo Dnia Radomskie

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto