Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs na plakat gombrowiczowski rozstrzygnięty! Zwycięski plakat będzie promował XVI Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu. Zobacz zdjęcia

Barbara Koś
Barbara Koś
Małgorzata Potocka, dyrektorka Teatru Powszechnego imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu ogłosiła wyniki Międzynarodowego Konkursu na najciekawszy plakat Gombrowiczowski.
Małgorzata Potocka, dyrektorka Teatru Powszechnego imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu ogłosiła wyniki Międzynarodowego Konkursu na najciekawszy plakat Gombrowiczowski. Barbara Koś
Plakat Michała Dracza stanie się festiwalowym plakatem najbliższej edycji Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu. W piątek, 1 grudnia, w Teatrze Powszechnym przedstawiono werdykt jury.

Konkurs na plakat gombrowiczowski rozstrzygnięty

Teatr Powszechny imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu, przy wsparciu Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, ogłosił po raz trzeci Międzynarodowy Konkurs na najciekawszy plakat Gombrowiczowski. Prace konkursowe oceniało jury w składzie: Małgorzata Potocka, dyrektor Teatru Powszechnego, Mariusz Knorowski, wieloletni kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie, Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Jakub Ciężki, artysta malarz, autor instalacji i Andrzej Pągowski, artysta grafik, autor między innymi plakatów teatralnych, filmowych.

Podczas konferencji w foyer teatru, zaprezentowano zgłoszone prace i przedstawiono werdykt jurorów.

Jak mówiła Małgorzata Potocka, dyrektor Teatru Powszechnego, konkurs tradycyjnie już należy do działań około festiwalowych, które są wstępem do Festiwalu Gombrowiczowskiego. Zwycięski plakat będzie promował XVI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, który odbędzie się w październiku 2024 roku. Ma zatem zachęcać widzów do udział u w wydarzeniu, które będzie szczególnie bogate. Pamiętamy, że Senat ustanowił rok 2024 rokiem Witolda Gombrowicza w sto dwudziestą rocznicę urodzin pisarza.

- Już mamy wiele zgłoszeń teatrów miedzy innymi z Argentyny, Japonii i Nowego Jorku - zaznaczyła Małgorzata Potocka.

Do udziału w konkursie zaproszeni zostali wybitni artyści: Alain Le Quernec, Mirosław Adamczyk, Tomasz Bogusławski, Justyna Czerniakowska, Michał Dracz, Ryszard Kajzer, Roman Kalarus, Jerzy Skakun i Joanna Górska, Victor Soma i Szymon Szymankiewicz.

- Duża ilość nadesłanych plakatów potwierdza tezę, że twórczość Gombrowicza nadal inspiruje. Uznaliśmy, że praca Michała Dracza, jako najbliższa duchowi Gombrowicza, stanie się festiwalowym plakatem najbliższej edycji Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego - mówił w imieniu jury Mariusz Knorowski.

Na plakacie Michała Dracza Gombrowicz ma pomarańczową twarz i poddany jest jakby doświadczeniom psychodelicznym określanym jako stan poszerzonej lub odmiennej świadomości. Ma martwe, białe oczy, a w nosie unosi biało- czerwoną flagę. To wszystko ukazane jest na jaskrawym liliowo - różowym tle.

– W przypadku plakatu, który wykonał laureat, otrzymujemy bardzo ikoniczny wizerunek. Bohater znajduje się na głównym planie i jest łatwy do zidentyfikowania, a jednocześnie jest tu przemycona dodatkowa treść. Flaga, która znajduje się na plakacie, symbolizuje zmagania Gombrowicza z polskością - podsumował Mariusz Knorowski.

Kolejne miejsca zostały przyznane pracom Ryszarda Kajzera i Justyny Czerniakowskiej.

Wszystkie plakaty zostaną zaprezentowane w Radomiu w trakcie inauguracji festiwalu, a także na pokonkursowych wystawach w wielu galeriach w Polsce i za granicą.

Plakat podobał się także wiceprezydentowi Mateuszowi Tyczyńskiemu, który podkreślił, że organizowany od roku 1993 przez Teatr Powszechny w Radomiu Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski stał się jednym z najważniejszych polskich festiwali teatralnych.

Jest to impreza, która od początku swojego istnienia ma charakter interdyscyplinarny, łączący teatr, naukę, krytykę, sztuki plastyczne, muzykę, film. Pomiędzy kolejnymi edycjami Festiwalu Gombrowiczowskiego, w różnych formach analizowane są dzieła pisarza, między innymi poprzez wystawy, warsztaty teatralne, spotkania z twórcami literatury.

Konkurs na najciekawszy plakat Gombrowiczowski realizowany jest w ramach zadania "XVI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski". Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto