Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na wieżowcu przy ulicy Żeromskiego w Radomiu powstanie mural

Janusz Petz
- Mural w tym miejscu to bardzo dobry pomysł - mówi Wacław Balcer, który w czerwcu 1976 roku przeżył ścieżki zdrowia.
- Mural w tym miejscu to bardzo dobry pomysł - mówi Wacław Balcer, który w czerwcu 1976 roku przeżył ścieżki zdrowia. Szymon Wykrota
Jedenaście prac wpłynęło na konkurs na projekt muralu upamiętniającego wydarzenia Radomskiego Czerwca 76.

Ma on powstać na ścianie lub dwóch ścianach bloku u zbiegu ulicy 25 Czerwca i Żeromskiego 74. Tuż przy budynku znajduje się pomnik - tablica upamiętniająca czerwcowy protest. Odsłonięcie murala, który ma mieć 300 metrów kwadratowych powierzchni, będzie częścią obchodów przypadającej w tym roku 40-tej rocznicy protestu. Projekty, które wpłynęły na konkurs, pochodzą od autorów z całego kraju.

Oceni Edward Dwurnik

- Bardzo mnie cieszy duże zainteresowanie tematem konkursu. Zależy nam na tym, by wyeksponować znaczenie Radomskiego Czerwca i przypomnieć, że nasza droga do wolności zaczęła się właśnie w Radomiu. Mam nadzieję, że dzięki niekonwencjonalnej formie, tematem zainteresujemy również młode pokolenie - mówi prezydent Radosław Witkowski. Wszystkie prace oceni komisja konkursowa, której przewodniczy znany plastyk Edward Dwurnik, obecnie najwybitniejszy artysta sztuki nowoczesnej w Polsce, portretował wszystkie wydarzenia związane z buntem niepodległościowym. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 19 - tego lutego. Prace związane z namalowaniem muralu sfinansuje miasto. - Mural to jeden z wielu elementów planowanych obchodów rocznicy. Będą one bardzo atrakcyjne i rozbudowane. Cały czerwiec upłynie pod znakiem wielu wydarzeń związanych z rocznicą - dodaje dyrektor kancelarii prezydenta Mateusz Tyczyński. Osoba, która go wygra i zobowiąże się wykonać mural, będzie miała na to czas do 20 czerwca 2016 roku. Autor zwycięskiego projektu otrzyma nagrodę - 5 tysięcy złotych oraz materiały i sprzęt potrzebny do wykonania pracy.

Pamiętamy!

Pojawiły się inne pomysły uczczenia pamięci osób poszkodowanych przed - 40 laty. - Bardzo podoba mi się pomysł z muralem. Ludzie z innych miast wjeżdżający do centrum Radomia dowiedzą się, że w tym miejscu odbywał się protest przeciwko komunistycznej władzy - mówi Wacław Balcer, członek stowarzyszenia „Czerwiec 76”, który w 1976 roku przeszedł ścieżki zdrowia.

Obecnie Wacław Balcer walczy w sądzie o odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu jakiego doznał przed 40 laty. Pieniądze chce przeznaczyć na wmurowanie okolicznościowej tablicy oraz ustawieniu „wiecznego znicza”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto