Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody rocznicy rozpoczęcia Strajku w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu. Przypomniano historię i złożono kwiaty

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
Podczas obchodów rocznicy strajku złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenie.
Podczas obchodów rocznicy strajku złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenie. Aleksandra Szymańska
W czwartek, 26 października odbyły się 42. obchody rocznicy rozpoczęcia Strajku w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu, który miał miejsce w 1981 roku.

42. obchody rocznicy rozpoczęcia Strajku w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu

Wydarzenie poprowadził Jacek Mężyk, przedstawiciel stowarzyszenia odpowiedzialnego za organizację obchodów. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się, między innymi, przedstawiciele władz uczelni, studenci i sympatycy stowarzyszenia. Następnie przypomniano okoliczności strajku, jego historię i bohaterskość osób, które wzięły w nim udział. Po wszystkim obecne osoby złożyły kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą wydarzenie, która znajduje się na budynku Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki obecnego Uniwersytetu Radomskiego.

W dniach 26.X.-13.XII.1981 r. w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu miał miejsce strajk pracowników i studentów zorganizowany przez NSZZ "Solidarność" i NZS w obronie godności pracowników, wolności nauki i autonomii szkolnictwa wyższego

- czytamy na tablicy.

Strajk w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu trwał od 26 października do 13 grudnia 1981 roku - przez 49 dni. Był jednym z najdłuższych ówczesnych strajków w historii PRL. Powodem do rozpoczęcia strajku była sytuacja w uczelni, gdzie władze mianowały rektora Michała Hebdę bez wymaganych procedur i łamiąc zawarte porozumienia.

Obchody rocznicy wydarzenia zostały zorganizowane przez stowarzyszenie PAŹDZIERNIK'81, które powstało dla upamiętnienia strajku pracowników i studentów w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu, rozpoczętego w październiku 1981 roku.

Próbujemy zachować pamięć o tamtych wydarzeniach i przypomnieć po latach ogromne znaczenie najdłuższego w historii Polski strajku w walce o wolność i suwerenność narodu polskiego

- podkreślają przedstawiciele stowarzyszenia.

Zobacz zdjęcia:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto