Radomianie pamiętali o rocznicy Powstania Styczniowego i uczcili pamięć bohaterów. Zobaczcie zdjęcia

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Piątkowe uroczystości w Radomiu
Piątkowe uroczystości w Radomiu
Udostępnij:
Radom pamięta o Powstańcach Styczniowych. W 159. rocznicę zrywu patriotycznego odbyło się wiele uroczystości, zostały złożone kwiaty pod Mauzoleum pułkownika Dionizego Czachowskiego. Wśród składających wieńce byli posłowie Marek Suski i Konrad Frysztak. Zobaczcie w galerii zdjęcia z uroczystości.

W Radomiu uczcili Powstańców Styczniowych

W piątek 21 stycznia obchody w Radomiu rozpoczęła msza święta w katedrze, której przewodniczył biskup pomocniczy Piotr Turzyński.

Po nabożeństwie wszyscy przeszli w orszaku najpierw pod klasztor ojców Bernardynów, następnie do mauzoleum pułkownika Dionizego Czachowskiego i przed Krzyż Straceń przy ulicy Warszawskiej. Wraz z młodzieżą z radomskich szkół, przedstawicielami Wojska Polskiego, pocztami sztandarowymi byli posłowie: Konrad Frysztak i Marek Suski. Pochód przeszedł pod krzyż ustawiony przy ulicy Warszawskiej upamiętniający straconych Powstańców Styczniowych.

Poseł Marek Suski, wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości powiedział nam w trakcie uroczystości:

- Dziś obchodzimy rocznicę Powstania Styczniowego. 159 lat temu rozpoczęło się Powstanie Styczniowe, największy zryw narodowowyzwoleńczy przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Pomimo klęski militarnej, umocniło ono polską świadomość narodową, miało też wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń

- mówił Marek Suski

Radom to miasto, w którym zachowało się wiele śladów wydarzeń z czasu powstania styczniowego. Znając te miejsca pamięci, przebieg działań powstańczych i nazwiska walczących wówczas bohaterów, utrwalamy przeszłość w naszej codzienności. Dzięki temu wydarzenia sprzed lat są nadal żywe.

Kościół pod wezwaniem świętej Katarzyny, klasztor oo. bernardynów i Kolegium Pijarów to miejsca, których historia bezpośrednio zbiega się z wydarzeniami powstania styczniowego. Nie są to jednak jedyne miejsca pamięci tamtego czasu. Z powstaniem styczniowym wiąże się także dawny Szpital Miejski w Radomiu przy ulicy Malczewskiego (w czasie powstania był to Szpital świętego Kazimierza). Ordynatorem był wówczas znany radomski lekarz - Emil Gosławski - który nie tylko leczył, ale i ukrywał rannych powstańców. Na skutek tej działalności został aresztowany na kilka miesięcy.

Kościół pod wezwaniem świętego Wacława na Placu Stare Miasto - to kolejne miejsce pamięci o powstaniu styczniowym. W drugiej połowie XIX wieku budynek kościoła został zamieniony przez władze rosyjskie na etapowe więzienie, z którego wywożono więźniów na Syberię.

Rynek w Radomiu w czasie powstania styczniowego w centralnym punkcie Rynku - w miejscu, gdzie obecnie stoi pomnik Czynu Legionów - ustawiono szubienicę, na której wieszano powstańców. W ten sposób zginął między innymi Matwiej Bezkiszkin, były sztabskapitan straży granicznej.

Szczególnym miejscem pamięci jest Mauzoleum pułkownika Dionizego Czachowskiego na Placu 72 Pułku Piechoty. Mauzoleum powstało w 1938 roku z inicjatywy księdza Jana Wiśniewskiego, a jego celem było upamiętnienie postaci bohaterskiego przywódcy powstania styczniowego oraz przechowanie jego pośmiertnych szczątków. Tak się jednak nie stało, ponieważ pułkownik Czachowski został pochowany na wiejskim cmentarzu w Bukównie.

W 1938 roku szczątki bohatera powstania styczniowego przeniesiono do mauzoleum przed kościołem oo. Bernardynów, obecnie zaś spoczywają one w sarkofagu w kaplicy adoracyjnej tego kościoła.

Z powstaniem styczniowym wiąże się także krzyż przy ulicy Warszawskiej. To właśnie tam, na terenie ówczesnych koszar wojskowych, dokonywano egzekucji powstańców przez rozstrzelanie. W ten sposób zginęło 29 powstańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
lucjan
Ten na zdjęciu,to nie radomianin.
G
Gość
Utopcie się w tym Echu,razem z tym pajacem ze zdjęcia.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie