Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z siedzibą w Radomiu. Była defilada, pokaz sprzętu i musztry. Zobacz zdjęcia

Janusz Petz
Janusz Petz
Wideo
od 16 lat
Na terenie jednostki wojskowej w Radomiu odbyły się w piątek, 12 maja obchody święta 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Była msza święta, wystąpienia okolicznościowe, defilada, pokaz sprzętu wojskowego radomskich terytorialsów oraz pokaz musztry paradnej.

Święto 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z siedzibą w Radomiu.

Tegoroczne obchody z kilku względów były nietypowe. Święto 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej ustanowiono na dzień 27 kwietnia, na pamiątkę ucieczki patrona brygady, rotmistrza Witolda Pileckiego z obozu w Auschwitz. W tym roku jednak 27 kwietnia otwierano w Radomiu lotnisko cywilne, przeniesiono więc święto.

12 maja nie był jednak terminem przypadkowym. Ten dzień to wigilia urodzin Witolda Pileckiego, o czym przypomniał w swoim wystąpieniu dowódca brygady pułkownik Witold Bubak.

Zobacz zdjęcia

Święto 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z siedzibą w Radomiu tradycyjnie połączone jest z dniem otwartym brygady – jednej z kilku funkcjonujących w mieście formacji wojskowych.

Tym razem – ze względu na wojnę na Ukrainie i zaostrzonymi rygorami bezpieczeństwa - zdecydowano się na formułę półotwartą. Zwykli śmiertelnicy nie mogli wejść na teren jednostki, ale zaproszono oprócz oficjeli, uczniów klas mundurowych szkół z regionu radomskiego oraz dzieci z niektórych szkół podstawowych.

Zaproszeni goście mogli zobaczyć wszystkie rodzaje sprzętu jakim dysponują radomscy terytorialsi, broń, były pokazy musztry paradnej, ale przede wszystkim można było posłuchać Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej, która ma swoją siedzibę właśnie w Radomiu i powoli staje się wizytówką miasta uświetniającą uroczystości w różnych miejscach w Polsce.

Były też nominacje na wyższe stopnie wojskowe, wyróżnienia, pamiątkowe medale wręczane nie tylko wojskowym, ale także cywilnym pracownikom wojska. Oczywiście byłą także defilada, w której wzięli udział nie tylko żołnierze, ale także uczniowie klas mundurowych ze szkół w Radomiu, Szydłowcu, Nowym Mieście nad Pilicą i Lipinach w powiecie przysuskim. Była też wystawa o żołnierzach niezłomnych połączona z prelekcją przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej, zawody sportowe dla najmłodszych. Swoje stoiska promocyjne przygotowały Wojskowe Centrum Rekrutacji, Żandarmeria Wojskowa oraz przedstawiciele zaproszonych instytucji. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto