Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To była intensywna, pełna wrażeń, niedziela w muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu! Przyszli samuraje i polscy chłopi

Barbara Koś
"Opowieści Japońskie" prezentowali opowiadacze z grupy "Baśnie z sześciu stron świata”. Więcej na kolejnych zdjęciach.
"Opowieści Japońskie" prezentowali opowiadacze z grupy "Baśnie z sześciu stron świata”. Więcej na kolejnych zdjęciach. Muzeum Malczewskiego Facebook, Daniel Adamczyk
To była intensywna, pełna wrażeń, niedziela w muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu ! Były "Opowieści japońskie" - spotkanie familijne, które przygotowali opowiadacze z grupy Baśnie z Sześciu Stron Świata , a potem zwiedzano dwie interesujące wystawy. To wszystko działo się w niedzielę, 29 października.

To była intensywna, pełna wrażeń, niedziela w muzeum imienia Jacka Malczewskiego!

O godzinie 12 zaproszono najmłodszych na wydarzenie towarzyszące wystawie "Kwiaty wiśni - Samuraje". Wysłuchano legend i baśni z dalekiej i egzotycznej Japonii, gdzie co rano słońce wynurza się z morskiej toni. Dzieci dowiedziały się, co spotkało rybaka Tarō Urashima, który złowił żółwia. Później razem z żabami wspinano się na ogromną górę Fudżi. Stamtąd wybrano się na wędrówkę z Kioto do Osaki i z Osaki do Kioto, a w czasie tej wędrówki nie zabrakło też niespodzianek.

Słuchano o dzielnych samurajach, zdumionych bogach i wspaniałych królestwach, a wszystko wydarzyło się w kraju kwitnącej wiśni.

Było dużo śmiechu, czasem ciekawych morałów i zaskakujących puent. A po opowieściach można było spokojnie zwiedzić całą wystawę "Kwiaty wiśni - Samuraje."

"Opowieści Japońskie" prezentowali opowiadacze z grupy "Baśnie z sześciu stron świata”

O godzinie 14 miało miejsce oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Rok polski (przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie polskim 1850-1939)". To kluczowa wystawa tegorocznych obchodów 100-lecia Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Jest to prezentacja około 150 obrazów najwybitniejszych mistrzów polskiego malarstwa.

Ekspozycja jest swego rodzaju opisem charakterystycznych dla danej pory roku obyczajów, obrzędów, podań i wierzeń.
Ucieszą oko sielskie pejzaże: pola, jeziora, rzeki, góry i lasy. Wystawę ubarwiają i rozbudowują w dodatkowe wątki także inne muzealia etnograficzne oraz nawiązania literackie i poetyckie. Wiele obrazów ukazuje wieś polską minionych wieków i jej mieszkańców - chłopów.

- A tych, którzy wczoraj nie dotarli, zapraszamy 5 listopada, w niedzielę, o godzinie 14, na ceremonię parzenia herbaty przy wystawie "Kwiaty wiśni - Samuraje" - mówi Daniel Adamczyk z muzeum,

- Jest ona czynna do 10 grudnia, więc zapraszamy wraz z kuratorką wystawy Katarzyna Jendrzejczyk do odwiedzenia naszego Muzeum i ekspozycji, która ukazuje uzbrojenie, przedmioty codziennego użytku oraz drzeworyty związane z niezwykłym i tajemniczym światem japońskich wojowników - dodała.

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia w Muzeum w Radomiu

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto